Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

W gorących okolicach zwrotnika

Był osobistym wrogiem Lenina, żarliwym antykomunistą współpracującym podczas rewolucji z dowództwem Białych, ale też niezmordowanym podróżnikiem.

Antoni Ferdynand Ossendowski
Niewolnicy słońca
Zysk i S-ka

Na początku XX w. zjeździł Azję, po 1917 r. musiał uciekać przed bolszewikami, co zrobił zimą, przez tajgę, Mongolię, Tybet aż do Chin.

„Niewolnicy słońca" są jednak jego relacją z podróży po Afryce zwrotnikowej, która była dla niego miejscem szczególnie tajemniczym i do której podchodził z iście dziecięcą ciekawością. Oglądał rytuały, interesował się religią, badał mity, co nie przeszkadzało mu pisać równie barwnie o przyrodzie, geologii czy codzienności tubylców. A że styl miał niezwykle wręcz plastyczny, czytając go dziś, niemal czuje się w nozdrzach zapach Angoli, Zairu czy Gabonu. Klasyka literatury podróżniczej.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO