Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Podczas bombardowania Drezna w 1945 r., zginelo ok. 25 tys. ludzi

Nieopisana katastrofa

Maciej Robert

Znakomity powieściopisarz W.G. Sebald w swoim eseju rozgrzebuje zbiorową (nie)pamięć Niemców

WG. Sebald, autor eseistycznych powieści opowiadających często o losach ludzi ocalonych z zagłady, po raz kolejny przygląda się wojennej katastrofie i jej skutkom. W wygłoszonych w Zurychu w 1997 r. wykładach niemiecki pisarz zmienił jednak punkt widzenia – pisze o swoich rodakach nie jako o katach, lecz ofiarach.

Na początku eseju Sebald przytacza garść statystyk. Oto podczas 400 000 nalotów samoloty angielskiej RAF zrzuciły na niemieckie miasta milion ton bomb. W efekcie bombardowań zginęło 600 000 osób cywilnych, a 7,5 mln osób straciło swoje domostwa. Sebald daleki jest jednak od oskarżania aliantów i – podobnie jak większość obywateli niemieckich, którzy w alianckich nalotach widzieli sprawiedliwą karę – zdaje się godzić z ideą odpowiedzialności zbiorowej. „Naród, który w obozach wymordował i zamęczył na śmierć miliony ludzi, nie mógł przecież wypytywać zwycięskich mocarstw o logikę polityki militarnej, która podyktowała zburzenie niemieckich miast" – zanotował.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE