Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Szaleństwo zupełnie niepojęte

Wojciech Lada

Tolkien konsekwentnie nazywał go kompletnym wariatem. Cóż, znali się, może miał więc rację. Niezależnie jednak od tego, czy i jak był szalony, był też Robert Graves jednym z największych znawców starożytności, jakich nosił świat.

Robert Graves
Król Jezus
Officyna

Słynne „Ja, Klaudiusz" czy „Klaudiusz i Mesalina" to oczywiście tylko powieści, ale już choćby na jego opracowaniu „Mitów greckich" zjadło zęby kilka pokoleń studentów. A po co o tym piszę? Otóż po to, by zwrócić uwagę, że jakkolwiek kontrowersyjną powieścią nie byłby „Król Jezus", nie stworzył jej podrzędny pisarzyna pokroju Dana Browna, lecz jednak autorytet. W dodatku o wyjątkowo sprawnym piórze.

Oto Jezus okazuje się być nie synem bożym, lecz królem w całkiem dosłownym, ziemskim znaczeniu tego słowa – prawowitym następcą tronu, a jednocześnie ofiarą intryg dworskich, które od władzy go odsunęły. Niezbyt to kanoniczne podejście, ale też Graves nie zamierzał przecież tworzyć komentarza do Ewangelii, lecz powieść historyczną, a więc formę z założenia naciągającą fakty, wprowadzającą postaci fikcyjne, generalnie będącą pomieszaniem erudycji i wyobraźni autora. Kiedy się ukazywała w 1946 r., nie praktykowano jeszcze historii alternatywnej. Dziś sięgając po „Króla Jezusa", wystarczy zacząć od pytania „Co by było, gdyby..." i w zasadzie kontrowersje znikają. A w każdym razie nie wydają się na tyle poważne, by książkę zakazywać, co miało miejsce aż do połowy lat 70. m.in. w Portugalii i Irlandii.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO