Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Opowieść o żołnierzu wyklętym

Piotr Zychowicz

Major Jan Tabortowski pseudonim Bruzda mógłby swoją biografią obdzielić kilka osób. I żadna z nich nie mogłaby powiedzieć, że miała nudne życie.

Sławomir Poleszak
Jan Tabortowski „Bruzda"
Oficyna Wydawnicza Rytm

Żołnierz września, członek konspiracji antysowieckiej i antyniemieckiej, a po 1944 r. jeden z najdzielniejszych żołnierzy wyklętych. Kilkakrotnie uciekał z niewoli i wymykał się śmierci z rąk obu okupantów. Do czasu.

Zginął 23 sierpnia 1954 r. podczas akcji na posterunek MO w Przytułach w pobliżu Łomży. Wcześniej był postrachem sowieckich kolaborantów, których tępił z całą surowością. W dokumentach UB ten bojownik o polską niepodległość określany był mianem „herszta bandy terrorystyczno-rabunkowej". Tak też nazywała go do końca swego istnienia propaganda PRL. „Zginął, mając 48 lat, z czego w konspiracji spędził ponad 11. Zawsze walczył o wolną Polskę. Przez 40 lat był synonimem »bandyty«. Bandytą nie był. Był wielkim patriotą i wzorem żołnierza. Przy jego zwłokach znaleziono miniaturkę Krzyża Virtuti Militari. Świadczy to o tym, co było dla niego najcenniejsze. Był ostatnim oficerem AK, który zginął w walce" – napisał biograf „Bruzdy" Sławomir Poleszak. Niedawno obchodziliśmy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Na przykładzie „Bruzdy" Poleszak ukazuje, kim byli ci ludzie. O co i jak walczyli. I jak umierali.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej