Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z inflacją?

Piotr Gabryel

Niestety, trudno liczyć na to, by inflacja w najbliższym czasie znacząco spadła. A to oznacza, że ten specyficzny podatek – podatek inflacyjny – nadal z każdym miesiącem będzie czynił nas coraz biedniejszymi.

O ile biedniejszymi? Łatwo policzyć: w 2007 r. nasze pensje (jeśli nie były podwyższane) i oszczędności (jeśli nie były dobrze ulokowane) straciły 4 proc. swej wartości, w 2008 r. – 3,3 proc., w 2009 – 3,5 proc., w 2010 – 2,6 proc., a w 2011 r. – 4,3 proc. Co daje (procent składany) w sumie, w ciągu ostatnich pięciu lat, aż 16,5 proc.

Pierwsze miesiące bieżącego roku też nie nastrajają w tej mierze optymistycznie. W lutym inflacja w Polsce (4,4 proc. w porównaniu z lutym poprzedniego roku) okazała się jedną z najwyższych w Europie. A to już powód do prawdziwego niepokoju. Tym bardziej że w tak zwanym koszyku inflacyjnym znacząco wzrósł udział żywności, co stało się po raz trzeci w ciągu ostatnich 20 lat. To zaś jest rezultatem wzrostu popytu na podstawowe artykuły, czyli sygnałem ubożenia społeczeństwa.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej