Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z literaturą dziecięcą?

Krzysztof Feusette

Sygnał do ataku na Kopciuszka, Calineczkę, Śpiącą Królewnę i Małą Syrenkę dała, nie, nie skrzecząca czarownica, jak to już w bajkach bywało, ale „Gazeta Wyborcza". Jak dowiadujemy się z opublikowanego przez nią wywiadu z pewną „socjolożką", wymienione wyżej bohaterki są głęboko niesłuszne.

Według Nowej, Wspaniałej Wykładni Ideologicznej bajki i baśnie nie traktują już bowiem o walce Dobra ze Złem, ale przede wszystkim o... płci. Socjolożka znęca się nad Kopciuszkiem: „Jej mała, delikatna stópka pasuje idealnie do pantofelka, czyli do oczekiwań księcia i do ogólnie pożądanego modelu kobiecości. Siostry Kopciuszka są mniej kobiece, mają większe stopy, dlatego muszą obciąć sobie piętę i palce, żeby zmieściły się do buta. Dlaczego? One są samodzielne, zdecydowane, nie czekają pokornie na swoją kolej, tylko działają". I tak dalej, zupełnie na serio.

Co zabawne, temat podchwycili autorzy programu „Pytanie na śniadanie" w TVP2, którzy zaprosili autorów nowoczesnych bajek i huzia – wspólnie z nimi na braci Grimm. Niedawno „GW" cieszyła się na nową bajeczkę o... homoseksualnych pingwinkach. Tylko patrzeć, jak w nowym wydaniu „Baśni zebranych" dzielny Książę będzie pocałunkiem w usta budził Śpiącego Królewicza.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Wojciech Romański

W smoczym kręgu