Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z misją w Afganistanie?

Szewach Weiss

Afganistan – jeszcze przed 50 laty miejsce peryferyjne – obecnie stał się centrum walki Zachodu z terroryzmem. Dla talibów jest zaś polem walki o niepodległość. Efekty tego konfliktu można zobaczyć na przykładzie tragedii, do której doszło w prowincji Kandahar.

Amerykański sierżant zamordował 16 cywilów, w tym dziewięcioro dzieci. Zachód tak daleko zabrnął w trwającej wiele lat walce z terroryzmem, że zaczyna zatracać jej sens. Dla kogo walczy? Za kogo? Czy ta walka służy pokojowi, czy to po prostu krwawy rytuał?

Barack Obama zdołał już przekonać się, że żadnemu państwu nie można siłą narzucić demokracji. Tego systemu nie uda się po prostu zaszczepić w miejscu, gdzie od tysięcy lat panuje system dyktatorski. Wiedząc to, Obama prowadzi politykę jednego ze swoich poprzedników – Jimmy'ego Cartera. Woli udzielić pomocy, zamiast angażować się w konflikt.

Ostatnie tragiczne wydarzenie w może znacznie nasilić rebelię przeciwko wojskom NATO.

W takiej sytuacji może pojawić się nowy Osama bin Laden, a w konsekwencji świat zachodni jeszcze głębiej zabrnie w krwawy i beznadziejny konflikt.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO