Najnowsza interwencja Uważam Rze

Wspólnie z Mercedesem

Robert Przybylski

Japońska marka Infiniti, która należy do Nissana, ma ambitne plany podboju światowych rynków i chce tego dokonać wspólnie z Mercedesem. Do budowy kompaktowego modelu wykorzysta platformę nowej Klasy A oraz czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne konstrukcji Mercedesa.

Kompakt Infiniti otrzyma silniki budowane w amerykańskiej fabryce Nissana na potrzeby obu koncernów. Samochód pojawi się także w wersji elektrycznej, wykorzystując komponenty Nissana Leaf. Duże silniki oraz napędy hybrydowe Infiniti będzie rozwijać samodzielnie, o czym świadczy koncepcyjny sportowy model Emerg-E. Samochód ma 400-konny silnik spalinowy oraz dwa silniki elektryczne. Japończycy planują, że w pięć lat zwiększą globalną sprzedaż Infiniti do pół miliona aut, z tego 100 tys. znajdzie klientów w Europie. W Polsce marka otworzy własnego importera.

Dookoła kierownicy

Agencja ratingowa Moody,s Investors Service obniżyła 1 marca ocenę akcji PSA Peugeot Citroen do poziomu śmieciowego. Agencja stwierdziła, że alians z GM początkowo stworzy koszty, natomiast historia pokazuje, że tego rodzaju kooperacja nie zawsze przynosiła zamierzone korzyści.

BMW podaje, że w 2015 r. średnia emisja spalin aut produkowanych przez koncern zmaleje do 140 g dwutlenku węgla na kilometr, w porównaniu z 148 g w 2010 r. Trzy lata wcześniej emisja sięgała 168 g CO2/km. Dla porównania średnia emisja Fiata wyniosła w 2011 r. 118,2 g/km.

Koncern VW rozpoczął produkcję Audi A3 – pierwszego modelu na nowej platformie MQB. W nadchodzących trzech latach koncern wypuści na tej platformie kolejnych 40 modeli. Mają one nowe silniki i zmodernizowane komponenty, dzięki czemu są o 40–60 kg lżejsze od poprzedników. Każdy z nich będzie mógł być wyposażony w 20 systemów informacyjno-rozrywkowych. W 2011 r. koncern oferował 220 modeli i sprzedał 8,16 mln aut.

Audi w lutym sprzedało w Chinach 31 352 auta – o 66 proc. więcej niż w lutym 2011 r. To rekord, który sprawia, że Audi stało się najpopularniejszą luksusową marką samochodową w Państwie Środka. W 2011 r. Audi zajęło drugie miejsce na świecie w rankingu marek premium, za BMW.

Producent akumulatorów Johnson Controls szacuje, że w 2015 r. 70 proc. aut będzie wyposażone w system start-stop, który bardzo obciąża akumulator. Dlatego typowe z płynnym elektrolitem zostaną zastąpione przez trzy, cztery razy trwalsze konstrukcje niewylewne, w których elektrolit jest uwięziony w absorbcyjnej macie szklanej.

GM wysłał na przymusowy urlop 1300 pracowników fabryki budującej hybrydowe marki Chevrolet Volt i Opel Ampera. Koncern wstrzymał produkcję obu modeli po gwałtownym spadku popytu na tego typu samochody w USA, który nastąpił pomimo zwiększenia dopłat przez administrację Obamy. Oba modele otrzymały tytuł Europejskiego Samochodu Roku 2012.

Seat powraca do Toledo. Model będzie budowany w Mlada Boleslav wspólnie z nową Skodą. Od 1991 r. Seat sprzedał 860 tys. sedanów toledo dwóch generacji. W produkcji pozostaną limuzyna i kombi Exeo. Najmniejszy Seat Mii budowany będzie w Bratysławie, razem w VW Up! oraz Skodą Citigo.

Nowy SUV Ford Kuga, który wejdzie do sprzedaży w przyszłym roku, jest kolejnym autem po m.in. VW Passacie i BMW 3 wyposażonym w bezdotykowy system otwierania bagażnika. Wystarczy podejść do bagażnika z kluczykiem w kieszeni lub torebce, a umieszczony pod zderzakiem czujnik wykrywa jego obecność i otwiera klapę.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej