Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Szczątki polskiej dyplomacji

Krzysztof Feusette

Historia smoleńskiego wraku wciąż rozgrywa się między nędzą i rozpaczą...

Najwyższy czas, by tematem tym zajęli się dokumentaliści. Z myślą o nich przygotowałem garść cytatów, bez komentarza, bo szkoda słów.

29 kwietnia 2010 r., Ewa Kopacz: „Przekopywano z całą starannością ziemię na miejscu tego wypadku na głębokości ponad jednego metra i przesiewano ją w sposób szczególnie staranny". Tego samego dnia, Donald Tusk: „Ze wszystkich dotychczasowych informacji wynika, że strona rosyjska w każdej ze spraw, gdzie potrzebna była współpraca, wykraczała in plus poza zapisy konwencji".

3 maja 2010 r., Bronisław Komorowski: „Państwo polskie w obliczu dramatu katastrofy pod Smoleńskiem i jej skutków zdało egzamin. (...) Mamy więc prawo podnieść dumnie wysoko głowy".

2 sierpnia 2010 r., Naczelna Prokuratura Wojskowa: „Chcemy, aby części samolotu, które ocalały, zostały przykryte chociażby namiotem". 2 września 2010 r., Edmund Klich: „Wrak polskiego tupolewa, leżący na płycie smoleńskiego lotniska, będzie zabezpieczony w najbliższym czasie".

11 września 2010 r., Tomasz Pietrzak (były szef specpułku): „Lepiej, gdyby wrak był zabezpieczony. Teraz leży pod chmurą i rdzewieje, nie możemy więc ocenić stanu urządzeń tuż po katastrofie".

21 września 2010 r., Paweł Graś: „Wrak nie jest zabezpieczony, ale nie sądzę, żeby to miało jakiekolwiek znaczenie dla zbadania przyczyn i okoliczności katastrofy".

30 września 2010 r., Andrzej Seremet: „Mam nadzieję, że wpływ czynników korodujących nie odbije się na wynikach badań samolotu. Lepiej by było, żeby on był zabezpieczony". Tego samego dnia, Radosław Sikorski: „Rozmawiałem z ministrem spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Sergiejem Ławrowem w Nowym Jorku o tej sprawie i mam nadzieję, że już wkrótce będzie ona załatwiona".

4 listopada 2010 r., Edmund Klich: „Wielokrotnie monitowałem u strony rosyjskiej o odpowiednie zabezpieczenie wraku".

7 grudnia 2010 r., Donald Tusk: „Strona rosyjska rozumie polską potrzebę, aby przed 10 kwietnia 2011 r. szczątki samolotu znalazły się w Polsce". 9 kwietnia 2011 r., Krzysztof Kwiatkowski: „Jeżeli by się okazało, że wrak samolotu do maja do Polski nie trafi, to kiedy za miesiąc będę miał oficjalną wizytę w Rosji, podejmę interwencję, żeby przyspieszyć przekazanie wraku do Polski".

10 maja 2011 r., Radosław Sikorski: „Co do wraku można uznać, że on już nie jest dowodem w sprawie". 22 września 2011 r., Andrzej Seremet: „Upływ czasu nie ma aż tak istotnego znaczenia ze względu na to, że dotyczy to elementów jakby stałych, stalowych czy aluminiowych, natomiast nie dotyczy urządzeń elektronicznych".

13 marca 2012 r., Piotr Guział, burmistrz Ursynowa po powrocie ze Smoleńska: „W smrodzie, brudzie i pośród walających się narzędzi leżało kilka worków ze szmatami. Ten człowiek zapewniał, że to ubrania ofiar katastrofy. Był tam także fragment biało-czerwonego poszycia tupolewa i mniejsze fragmenty wyposażenia samolotu".

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej