Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Wszystko to gra wyobraźni i oczekiwań

Eryk Mistewicz

Wielka, zbiorowa halucynacja. Nicolas Sarkozy mityngiem za cztery miliony euro nadał ton finiszowi kampanii

Eksperyment – klasyka psychologii z 1944 r.: 34 osobom prezentowano formy geometryczne w ruchu, a następnie poproszono, aby opisały, co widzą. Tylko jedna osoba napisała, że widzi po prostu kwadraty i prostokąty. Pozostali formułowali opowieści, często niesamowite historie o tym, co widzieli.

I zapewne bardzo się dziwili, gdy dowiadywali się, że świat ich wyobrażeń nie istnieje. Nie ma osła wdrapującego się krętymi ścieżkami w górę, bicykla, filiżanki z kawą. Były i są jedynie formy geometryczne. Jest gra wyobraźni i oczekiwań.

Słyszymy to, co chcemy usłyszeć. Widzimy to, co chcemy zobaczyć. Przyciągamy historie, w które zaczynamy wierzyć. Wyobrażenia podkładamy pod rzeczywistość.

Rolą dobrych marketingowców jest to, aby masy (jakkolwiek pretensjonalnie to brzmi) zanurzyły się w dobrej historii. Jeden z najmądrzejszych filozofów współczesności, Peter Sloterdijk, zadanie polityków widzi we wprowadzaniu społeczeństwa w stan mniej lub bardziej zsynchronizowanej halucynacji.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?