Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Za kulisami kabaretowej legendy

Adam Ciesielski

Piwnica pod Baranami to fenomen, który mógł zaistnieć tylko w Krakowie. Nigdzie indziej nie ma takich miejsc

Satyra uchodzi za jedną z najbardziej ulotnych sztuk. Jednak cecha szybkiego znikania z pamięci zdaje się nie dotyczyć Piwnicy pod Baranami. Ten kabaret istnieje już 56 lat, właśnie ukazała się kolejna książka przybliżająca jego klimaty.

„Barany" to fenomen, który mógł powstać tylko w Krakowie. Nigdzie indziej nie ma takich publicznych i prywatnych zarazem miejsc jak piwnica w pałacu Potockich. Nigdzie indziej nie ma takich ludzi jak zmarły w 1997 r. Piotr Skrzynecki i jego bohema.

Piwniczną kartę mieli w swych życiorysach Marek Grechuta, Zbigniew Preisner, Stanisław Radwan, Andrzej Zarycki, ale największą gwiazdą w historii tego kabaretu jest Ewa Demarczyk. Już przy debiucie w 1962 r. była diamentem najwyższej próby, ale trudno zgadnąć, jak potoczyłyby się jej losy, gdyby nie magia Piwnicy i konstelacja skupionych w niej twórców. Ewa od początku lat 70. XX w. nie śpiewa już z dawnymi kolegami (ostatnio, niestety, w ogóle nader rzadko coś o niej słychać), podobnie jak dziś nie występują z nimi np. Leszek Długosz, Jacek Wójcicki, Grzegorz Turnau, Anna Szałapak czy namaszczony jeszcze przez Piotra Skrzyneckiego znakomity konferansjer i wieloletni szef artystyczny Marek Pacuła. Wszakże piwniczną nić przędą nadal Ola Maurer, Ewa Wnukowa, Tamara Kalinowska, Leszek Wojtowicz, czasem wpada  kompozytor Zygmunt Konieczny.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej