Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Wspólna walka z cyberprzestępcami

Anna Słojewska

Komisja Europejska zaproponowała w zeszłym tygodniu, aby cyberpolicjanci rozpoczęli pracę 1 stycznia 2013 r. Wydział ds. przestępczości w Internecie powstanie w Europolu – międzynarodowym urzędzie policyjnym z siedzibą w Hadze.

 

Cyberprzestępcy mają już swój cennik. Dane pojedynczej karty kredytowej można uzyskać za 1 euro, podrobioną kartę za 140 euro, a hasło dostępu do internetowego rachunku bankowego za 60 euro. Europejczycy coraz chętniej korzystają z Internetu. Dostęp do sieci ma już trzy czwarte z nich, a transakcji bankowych za pośrednictwem swojego komputera dokonuje 36 proc. mieszkańców UE.

Przestępcy mogą zdobywać dane przy dokonywaniu rezerwacji czy płatnościach kartą kredytową – światowy handel w Internecie sięga 8 bln euro rocznie. Mogą dokonywać kradzieży tożsamości, włamując się do profili uczestników portali społecznościowych. Korzysta z nich już 80 proc. młodych Europejczyków. Dziennie z powodu próby włamania blokowanych jest 600 tys. kont na Facebooku.

Cyberpolicjanci mają pozyskiwać dane z różnych miejsc, od policji narodowych, ale też z sektora prywatnego i środowiska akademickiego. Mają pomagać policjom narodowym, ostrzegać ich o zagrożeniach pochodzących z innych krajów oraz rozwijać techniczne zdolności zwalczania internetowych przestępców. W nowej jednostce ma pracować około 55 osób, a szacowany koszt to 3,6 mln euro rocznie.

Nowa jednostka ma się zajmować przestępczością internetową, która przynosi straty materialne, jak kradzież danych kart kredytowych czy włamania do kont bankowych. Będzie walczyć z kradzieżą tożsamości za pośrednictwem Internetu. Ma się zająć przestępstwami o znacznych szkodach dla ich ofiar, np. wykorzystywaniem seksualnym dzieci. Wreszcie będzie pomagała chronić infrastrukturę krytyczną w Unii.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej