Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Wspólna walka z cyberprzestępcami

Anna Słojewska

Komisja Europejska zaproponowała w zeszłym tygodniu, aby cyberpolicjanci rozpoczęli pracę 1 stycznia 2013 r. Wydział ds. przestępczości w Internecie powstanie w Europolu – międzynarodowym urzędzie policyjnym z siedzibą w Hadze.

 

Cyberprzestępcy mają już swój cennik. Dane pojedynczej karty kredytowej można uzyskać za 1 euro, podrobioną kartę za 140 euro, a hasło dostępu do internetowego rachunku bankowego za 60 euro. Europejczycy coraz chętniej korzystają z Internetu. Dostęp do sieci ma już trzy czwarte z nich, a transakcji bankowych za pośrednictwem swojego komputera dokonuje 36 proc. mieszkańców UE.

Przestępcy mogą zdobywać dane przy dokonywaniu rezerwacji czy płatnościach kartą kredytową – światowy handel w Internecie sięga 8 bln euro rocznie. Mogą dokonywać kradzieży tożsamości, włamując się do profili uczestników portali społecznościowych. Korzysta z nich już 80 proc. młodych Europejczyków. Dziennie z powodu próby włamania blokowanych jest 600 tys. kont na Facebooku.

Cyberpolicjanci mają pozyskiwać dane z różnych miejsc, od policji narodowych, ale też z sektora prywatnego i środowiska akademickiego. Mają pomagać policjom narodowym, ostrzegać ich o zagrożeniach pochodzących z innych krajów oraz rozwijać techniczne zdolności zwalczania internetowych przestępców. W nowej jednostce ma pracować około 55 osób, a szacowany koszt to 3,6 mln euro rocznie.

Nowa jednostka ma się zajmować przestępczością internetową, która przynosi straty materialne, jak kradzież danych kart kredytowych czy włamania do kont bankowych. Będzie walczyć z kradzieżą tożsamości za pośrednictwem Internetu. Ma się zająć przestępstwami o znacznych szkodach dla ich ofiar, np. wykorzystywaniem seksualnym dzieci. Wreszcie będzie pomagała chronić infrastrukturę krytyczną w Unii.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO