Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Historyczny telegraf

Piotr Zychowicz

Rosja

Minęła właśnie 70. rocznica rozpoczęcia ewakuacji armii generała Andersa ze Związku Sowieckiego. Generałowi udało się uratować przed śmiercią blisko 120 tys. Polaków deportowanych na Wschód przez Sowietów w latach 1939–1941. Wyszli z łagrów, więzień, kołchozów i miejsc zesłania. Warto pamiętać o tych ludziach, ale także o setkach tysięcy Polaków, którzy nie zdołali wówczas dotrzeć do Andersa i pozostali na „nieludzkiej ziemi" na zawsze.

USA

Do amerykańskiej fundacji zajmującej się poszukiwaniem zaginionych dzieł sztuki zgłosiły się rodziny dwóch byłych żołnierzy U.S. Army. Obaj w 1945 r. byli w opuszczonej rezydencji Adolfa Hitlera w Berghofie i zabrali stamtąd na pamiątkę albumy ze zdjęciami. Eksperci, którzy je zobaczyli po 70 latach, są zachwyceni. Są to bowiem należące do Hitlera katalogi zrabowanych przez Niemców w całej Europie bezcennych dzieł sztuki i mebli. To kolejny dowód, który obala tezę obrońców Führera, twierdzących, że „on o niczym nie wiedział", a wszystko, co złe, było dziełem jego nadgorliwych podwładnych. Jak się okazuje, Hitler był nie tylko zbrodniarzem, ale również zwykłym złodziejem.

Ukraina

Niestety na łamach tej rubryki często dostaje się Ukraińcom. Tym z zachodu, za sympatię do UPA, tym ze wschodu za sowietofilię. Tym razem jednak naszym sąsiadom należą się olbrzymie brawa. Rada Najwyższa w Kijowie przyjęła uchwałę czczącą pamięć Brunona Schulza. Polski pisarz został uhonorowany z okazji 120. rocznicy urodzin i 70. rocznicy śmierci. W radzie wszyscy byli „za" oprócz komunistów, którym nie podobało się to, że po sowieckiej inwazji na Polskę Schulz namalował karykaturę Stalina.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe