Historyczny telegraf
Rosja
Minęła właśnie 70. rocznica rozpoczęcia ewakuacji armii generała Andersa ze Związku Sowieckiego. Generałowi udało się uratować przed śmiercią blisko 120 tys. Polaków deportowanych na Wschód przez Sowietów w latach 1939–1941. Wyszli z łagrów, więzień, kołchozów i miejsc zesłania. Warto pamiętać o tych ludziach, ale także o setkach tysięcy Polaków, którzy nie zdołali wówczas dotrzeć do Andersa i pozostali na „nieludzkiej ziemi" na zawsze.
USA
Do amerykańskiej fundacji zajmującej się poszukiwaniem zaginionych dzieł sztuki zgłosiły się rodziny dwóch byłych żołnierzy U.S. Army. Obaj w 1945 r. byli w opuszczonej rezydencji Adolfa Hitlera w Berghofie i zabrali stamtąd na pamiątkę albumy ze zdjęciami. Eksperci, którzy je zobaczyli po 70 latach, są zachwyceni. Są to bowiem należące do Hitlera katalogi zrabowanych przez Niemców w całej Europie bezcennych dzieł sztuki i mebli. To kolejny dowód, który obala tezę obrońców Führera, twierdzących, że „on o niczym nie wiedział", a wszystko, co złe, było dziełem jego nadgorliwych podwładnych. Jak się okazuje, Hitler był nie tylko zbrodniarzem, ale również zwykłym złodziejem.
Ukraina
Niestety na łamach tej rubryki często dostaje się Ukraińcom. Tym z zachodu, za sympatię do UPA, tym ze wschodu za sowietofilię. Tym razem jednak naszym sąsiadom należą się olbrzymie brawa. Rada Najwyższa w Kijowie przyjęła uchwałę czczącą pamięć Brunona Schulza. Polski pisarz został uhonorowany z okazji 120. rocznicy urodzin i 70. rocznicy śmierci. W radzie wszyscy byli „za" oprócz komunistów, którym nie podobało się to, że po sowieckiej inwazji na Polskę Schulz namalował karykaturę Stalina.