Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Emerytalny kompromis

Joanna Ćwiek

Platforma dogadała się z PSL. Kobiety będą mogły dostać emerytury częściowe w wieku 62 lat, a mężczyźni 65 lat. Wcześniejsze świadczenie wyniesie 50 proc. pełnej emerytury, która ma przysługiwać kobietom i mężczyznom w tym samym wieku, czyli 67 lat.

– Takie są ustalenia premiera Donalda Tuska i wicepremiera Waldemara Pawlaka z wczorajszego wieczornego spotkania. Platforma ma docelowo podniesiony wiek do 67 lat, ale sporo ugrało PSL – mówi osoba związana z rządem.

Ludowcom udało się też wywalczyć finansowane z budżetu wyższe składki emerytalne dla samozatrudnionych i ubezpieczonych w KRUS. – Jest to de facto koniec reformy. Dawanie kolejnych specjalnych przywilejów spowoduje, że za dwa, trzy lata znów trzeba będzie zmieniać ustawę, bo wprowadzone zmiany nie przyniosą spodziewanych efektów – uważa Ryszard Petru, ekonomista i partner firmy doradczej PwC.

Przyjęcie przez parlament takiej propozycji oznacza, że 62-letnia kobieta, która zarabia średnią pensję (dziś wynosi ona 3600 zł), otrzyma z tytułu częściowej emerytury 685 zł, a jej docelowe świadczenie, w wieku 67 lat, wyniesie 1454 zł. Z kolei mężczyzna będzie mógł liczyć na 829 zł, a przechodząc na emeryturę w pełnym wieku, dostanie 1696 zł. Tak wynika z wyliczeń Aleksandra Łaszka, ekonomisty z fundacji FOR.

Ekonomiści obawiają się także, że wprowadzenie wyłomu od ogólnej reguły może skłaniać ubezpieczonych do częstego korzystania z wcześniejszych świadczeń. W efekcie, biorąc pod uwagę niski wiek uprawniający do emerytury, może to spowodować mniejsze, niż pierwotnie wyliczał rząd, oszczędności dla budżetu i ZUS. Niższe więc też będą korzyści dla gospodarki i rynku pracy. Prof. Marek Góra, współtwórca reformy emerytalnej, zwraca ponadto uwagę, że rząd może wyświadczyć swoją decyzją niedźwiedzią przysługę kobietom.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy