Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z Ruchem Autonomii Śląska?

Piotr Semka

W spisie powszechnym w 2011 r. 809 tys. osób zadeklarowało, że są narodowości śląskiej – ogłosiła „Gazeta Wyborcza". W istocie osób, jakie zadeklarowały narodowość śląską jako osobną nację od narodu polskiego, było tylko 362 tys.

Większość Ślązaków nie widzi sprzeczności między swoją tożsamością śląską a polskością. 412 tys. osób podało narodowość śląską w połączeniu z narodowością polską.

Jeśli dodać do tego fakt, że trudno orzec, ilu Ślązaków z dziada pradziada podało w spisie narodowość polską, to okazało się, że idea tworzenia osobnego narodu śląskiego nie odniosła większych sukcesów.

Liczba 362 tys. osób uznających się za osobny naród śląski – to niewielki wzrost w porównaniu z poprzednim spisem z 2002 r., gdy taką identyfikację podało 173 tys. respondentów. A przecież przez ostatnie dziesięć lat Ruch Autonomii Śląska z jej liderem Jerzym Gorzelikiem wspierany przez takie persony jak Kazimierz Kutz czy publicyści „Gazety Wyborczej" – wszyscy oni lansowali, jak mogli, istnienie osobnej narodowości śląskiej.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy