Co dalej z Ruchem Autonomii Śląska?
W spisie powszechnym w 2011 r. 809 tys. osób zadeklarowało, że są narodowości śląskiej – ogłosiła „Gazeta Wyborcza". W istocie osób, jakie zadeklarowały narodowość śląską jako osobną nację od narodu polskiego, było tylko 362 tys.
Większość Ślązaków nie widzi sprzeczności między swoją tożsamością śląską a polskością. 412 tys. osób podało narodowość śląską w połączeniu z narodowością polską.
Jeśli dodać do tego fakt, że trudno orzec, ilu Ślązaków z dziada pradziada podało w spisie narodowość polską, to okazało się, że idea tworzenia osobnego narodu śląskiego nie odniosła większych sukcesów.
Liczba 362 tys. osób uznających się za osobny naród śląski – to niewielki wzrost w porównaniu z poprzednim spisem z 2002 r., gdy taką identyfikację podało 173 tys. respondentów. A przecież przez ostatnie dziesięć lat Ruch Autonomii Śląska z jej liderem Jerzym Gorzelikiem wspierany przez takie persony jak Kazimierz Kutz czy publicyści „Gazety Wyborczej" – wszyscy oni lansowali, jak mogli, istnienie osobnej narodowości śląskiej.