Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z cenami benzyny?

Paweł Jabłoński

W sierpniu 2011 r. PKN Orlen, niby prywatny koncern kontrolowany przez państwo, niespodziewanie ogłosił, że ceny benzyny spadną poniżej 5 zł.

To było zaskoczenie, bo wówczas ropa drożała. Jak zapowiedziano, tak się stało i do październikowych wyborów Polacy mogli na stacjach PKN Orlen cieszyć się tanią benzyną. Eksperci szacowali wtedy, że marża, jaką zarabiał wówczas koncern na tej sprzedaży, spadła do zaledwie 1 proc., co uniemożliwiało koncernowi osiąganie zysków.

Nic dziwnego, że Orlen obniżył ceny tylko dla dostawców detalicznych. Hurtowi płacili nadal na starych zasadach. Ponieważ w Polsce quasi-prywatny koncern jest największym dostawcą paliw, w tej sytuacji inni dystrybutorzy paliw musieli albo obniżyć także swoje marże, albo liczyć się ze znacznym spadkiem popytu. W tej sytuacji we wrześniu ub.r. złożyli skargę w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów na praktyki monopolistyczne. Kontrola jest na ukończeniu.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy