Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Dwa światy, jedna dusza

Wojciech Lada

Latynoamerykańskie oblicze soulu? Ważne, że płyta Alice Russell i Quantica cofa w czasie i zaprasza na parkiet

O skali popularności Alice Russell na Wyspach świadczy już choćby to, że pięć lat temu wraz z Amy Winehouse reprezentowała Wielką Brytanię na targach Midem, a do wspólnych nagrań zapraszali ją David Byrne czy Fatboy Slim. Nie ma w tym zresztą nic zaskakującego, o czym łatwo przekonać się, sięgając po „My Favourite Letters" czy „Pot of Gold" – świetne, soulowe albumy, czasem sięgające do korzeni gatunku, czasem niebezpiecznie balansujące na granicy popu, ale częściej kokietujące jazzową ornamentyką lub folkowym przytupem. Zresztą Alice głos ma taki, że czasem wystarczą jej dwa gitarowe akordy, żeby w ciągi kilku minut odbyć spacer przez wszystkie odcienie tej muzyki.

Ale „Look Around the Corner" jest płytą z innej półki, w czym oczywiście zasługa Willa Hollanda, lepiej znanego światu jako Quantic. I on parał się soulem, choćby w swojej słynnej Quantic Soul Orchestra, ale od kiedy przeprowadził się z Anglii do Kolumbii, niemal całkowicie pochłonęły go latynoskie rytmy i brzmienia – tak tradycyjne, które pewnie każdego dnia słyszy na ulicy, jak i te wplecione we współczesną kulturę klubową, co dla odmiany może rejestrować każdej nocy. Zważywszy, że w nagraniu płyty wziął udział towarzyszący mu zespół Combo Barbaro, a sesja miała miejsce w mieście Cali – oprócz pięknych andyjskich krajobrazów, słynącym z potężnego kartelu narkotykowego – łatwo się domyślić, jakie brzmienia dominują na „Look Around the Corner".

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?