Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Niech będzie i Rzymianin z brodą

Piotr Zaremba

Czy nawet w Wielki Piątek w telewizji nie może być inaczej? Bardzo o to w każdym razie trudno…

W moim domu nie oglądało się telewizji w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę. Szczególnie mama uważała, że te dni służą skupieniu, niekoniecznie wesołemu. W same święta owszem – program dwóch dostępnych kanałów ozdabiały perełki: przygody Tarzana czy Sherlocka Holmesa. Były one jednak ukoronowaniem, po trosze nagrodą.

Dziś trudno byłoby wytłumaczyć dzieciom sens takiego czekania. Na dokładkę przyglądam się telewizyjnym programom w te dni z coraz większym zadziwieniem. W tym roku Cinemax uznał okrutny „Dom po  lewej stronie" Wesa Cravena za najlepszą potrawę na Wielki Piątek. Ba, drugi program TVP zaserwował współczesną wersję brutalnego „Przylądka strachu". PRL-owska telewizja była jednak subtelniejsza.

Ktoś złośliwy zauważy, że Wielki Piątek upamiętnia zdarzenia przepełnione brutalnością: przypomnijmy „Pasję" Mela Gibsona. Tak, ale nie wspominamy przecież tamtej przemocy dla rozrywki. Więc z zabawy cudzym cierpieniem moglibyśmy na ten jeden, dwa dni zrezygnować. Nie chodzi mi nawet o poszanowanie czyichś uczuć religijnych. Możliwe, że kanały filmowe są robione przez pogan dla innych pogan. Kto nie chce, ten nie ogląda. Chodzi mi o to, że byłaby to dobra okazja, aby jeden, dwa dni w roku było inaczej niż zawsze. Nie jest.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy