Co dalej z ważnym muzeum?
Z punktu widzenia administracyjnego i finansowego Muzeum Historii Żydów Polskich przechodzi kryzys. W ciągu zaledwie roku dwójka dyrektorów muzeum podała się do dymisji.
Oficjalne otwarcie placówki miało nastąpić w kwietniu 2013 r., w 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Wiadomo już, że uroczystości inauguracyjne prawdopodobnie trzeba będzie przełożyć.
Mimo napotkanych trudności rada muzeum i historycy (m.in. Zygmunt Rolat, Witold Markowicz i Marian Turski) nieustannie pracują nad zakończeniem projektu. Muzeum ma na celu pokazanie wspólnej historii Żydów i Polaków, która często była fałszywie przedstawiana. Na kanwie tych przeinaczeń powstało wiele antypolskich mitów. Na czele z „polskimi obozami zagłady".
Powstające muzeum stanie się jednym z najważniejszych historycznych projektów na świecie. Będzie oczywiście pokazywać dramat polskich Żydów – zagładę, a później tułaczkę po wszystkich krajach i kontynentach. Ale jednocześnie pokaże, że Żydzi ci stali się kurierami polskiej kultury na całym świecie.