Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Alchemicy albo zawody bez nazwy

Igor Zalewski

Jak można nie pojmować, co oznacza logowanie produktu? Albo co to jest fundusz hedgingowy? No litości!

1 maja po południu trawiłem leniwie makaron w ogródku wspaniałej pizzerii Spokojna 15 w Warszawie, strategicznie ulokowanej między Cmentarzem Powązkowskim a ulicą Kolską, gdzie w stolicy znajduje się izba wytrzeźwień. Mój synek bawił się w piaskownicy, inni synkowie i inne córeczki wyrywały sobie zabaweczki, a popijający piwo rodzice przyglądali się tej sielankowej scenie. Chcąc nie chcąc, podsłuchiwałem  ich rozmowy. Gdy gadali o pociechach, rozumiałem wszystko, ale gdy gawędzili o swej pracy, nie rozumiałem absolutnie nic.

Ci ludzie – klasyczni przedstawiciele nowej klasy średniej – byli jak Jerzy Dobrowolski z filmu „Nie ma róży bez ognia". Ich zawody były nowe i jeszcze nie miały nazwy. W każdym razie polskiej. Bez wyjątku obracali się w dziedzinach, które były nowoczesnym odpowiednikiem alchemii. Próbowałem wyobrazić sobie, jak ich wiekowi już rodzice chwalą się nimi przed znajomymi. „Syn jest e... seniorem i e... pozycjonuje e..., do licha nie mam zielonego pojęcia, jak zarabia na życie!". Albo: „Córka pracuje w IT i integruje systemy. Co to jest IT?  Nikt nie wie, co to jest IT, nawet ludzie z IT. Ale kocham ją". Albo w odmianie dramatycznej: „Wyrzekłem się dziecka, odkąd zadzwoniło do mnie z pracy, proponując mi wyjątkowy kredyt odnawialny. Tak, pracuje w call center i jest zakałą ludzkości. Nie mogło sobie znaleźć jakiejś normalnej roboty?".

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?