Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Za 11 mln zl w Tychach powstanie Pasaz Kulturalny Andromeda

JESSICA wchodzi do gry

Anna Cieślak-Wróblewska

Wykorzystanie unijnego wsparcia z programu pożyczkowego dla rewitalizacji polskich miast idzie powoli. Urzędnicy przekonują jednak, że nie zmarnuje się ani jedno euro

Mazowsze ocenia, że zainteresowanie JESSICĄ jest duże. Można tak sądzić m.in. po liczbie projektów zgłoszonych podczas pilotażu. Ich całkowita wartość wyniosła 762 mln zł, a więc znacznie więcej niż cała pula na pożyczki na rewitalizacje w regionie.

Zainteresowanie jest spore także w innych miejscach Polski. Na razie JESSICA jest najbardziej popularna w Wielkopolsce. To właśnie tam zostało podpisanych pięć pierwszych umów – w sumie na prawie 100 mln zł (około jednej trzeciej całej puli). – Obecnie oceniamy sześć następnych wniosków na 36,9 mln zł,

a prace trwają nad kolejnymi 20 o wartości prawie 125 mln zł – mówi dyr. Szczepański z BGK. Gdyby wszystkie otrzymały wsparcie, pożyczki na rewitalizację w Wielkopolsce zostałyby wykorzystane w około 80–90 proc. (z około 300 mln zł).

Dobrze wyglądają też perspektywy na Śląsku. – Tam tkanka miejska jest znacznie zdegradowana, więc potrzeby są duże – zauważa Małgorzata Kowalczuk z BOŚ Banku. Dotychczas, choć BOŚ Bank prowadzi nabór dopiero od grudnia, udało się już podpisać pierwszą umowę (na 4,5 mln zł); cała pula to nieco ponad 250 mln zł. – W trakcie oceniania są trzy wnioski i pracujemy już nad kilkoma kolejnymi projektami – podkreśla Kowalczuk.

Województwo pomorskie „obsługują" i BGK, i BOŚ Bank. Ten pierwszy zajmuje się Trójmiastem i Słupskiem (pula wynosi tam prawie 160 mln zł), ten drugi – pozostałą częścią regionu (blisko 70 mln zł). – Tu podpisaliśmy również jedną umowę na 7,6 mln zł, wkrótce jednak spodziewamy się kolejnych wniosków – podkreśla Kowalczuk.

BGK raportuje, że inwestorzy z Trójmiasta i ze Słupska złożyli dotychczas trzy wnioski (o wartości około 55 mln zł), a w przygotowaniu jest 10 projektów na ponad 175 mln zł. Jeden z wniosków o pożyczkę JESSICA dotyczy rewitalizacji dworca kolejowego w Sopocie, którą miasto realizuje w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Na razie najmniejsze zainteresowanie jest w woj. zachodniopomorskim, które dzielą między siebie BOŚ Bank i BZ WBK (Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego), ale i tam już przygotowywane są projekty. W sumie do wzięcia jest około 140 mln zł.

Pasaż dla kultury

Wśród siedmiu podpisanych umów pięć dotyczy wsparcia dla inwestorów prywatnych, dwie – samorządów. Największą pożyczkę otrzymała firma Goplana MGC Inwest – 50 mln zł.

Pomoc finansowa dotyczy budowy za 200 mln zł centrum handlowego Galeria Goplana w Lesznie. Zagospodarowane zostaną w ten sposób poprzemysłowe tereny po zakładach Goplana oraz fabryki Metalplast.

Co da miastu inwestycja? – To będzie perła architektoniczna regionu, centrum miasta zyska nowy wizerunek i zwiększą się jego funkcje reprezentacyjne. Szacujemy też, że powstanie około 700 nowych miejsc pracy – mówi Lech Chudy, prezes Goplana MGC Inwest. W galerii działać będą biblioteka multimedialna, kino, klub fitness, restauracje itp. Dodatkowo inwestor bezpłatnie udostępni miastu powierzchnie w odnowionej, zabytkowej kamienicy, która przeznaczona zostanie np. na centrum turystyczne.

Z kolei samorząd tyski otrzymał 4,5 mln zł pożyczki na kolejny etap modernizacji jednego z centralnych miejsc w mieście – placu Baczyńskiego. Za 11 mln zł powstanie Pasaż Kulturalny Andromeda. Na parterze działać będą firmy usługowe i gastronomiczne, na piętrze – Miejska Galeria Sztuki, Mediateka i sala konferencyjno-audiowizualna. – Planuje się, że Pasaż Kulturalny Andromeda będzie proponował szeroką ofertę gastronomiczną, usługową i kulturalną, w tym koncerty, wystawy, przedstawienia, wykłady i inne imprezy. Będzie przestrzenią kulturotwórczą o nowej jakości w mieście – przekonuje Liliana Bielas-Kostyra z Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Europejskiej w Urzędzie Miasta Tychy.

Dzięki wsparciu z JESSIKI powstają też biurowce, centra biznesowe czy domy kultury. Korzyści z tej pożyczki, w stosunku do inwestycyjnych kredytów bankowych, są znaczne. Udzielając jej, banki nie pobierają dodatkowych opłat i prowizji. A przede wszystkim jej oprocentowanie wynosi około 2,5 pkt proc. mniej niż poziom WIBOR, co oznacza, że może być ona dwa–trzy razy tańsza niż zwykły kredyt.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy