Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Jaśniejsza od Słońca

Wiktor Świetlik

Ponoć PO ma następcę Donalda Tuska, który wiódł będzie partię tę w czasach, gdy nasze Słońce – w uznaniu zasług – będzie wypoczywać na intratnej europejskiej posadce.

Ma być to Hanna Gronkiewicz-Waltz. Kandydat idealny i adekwatny. Równie sprawnie jak premier kreuje wirtualne sukcesy, twierdząc, że „w Warszawie nie ma korków". Ma równie otwarty stosunek do mediów, ukrywając tożsamość kontrahentów ratusza i wartość kontraktów. Z podobnym zapałem chroni podwładnych przed wrogami, w jej przypadku: wrogim pomnikiem Lecha Kaczyńskiego. Tylko dykcję pani prezydent ma jeszcze doskonalszą niż Donald Tusk.

Jest rzecz, która łączy Solidarną Polskę i PiS ponad podziałami. To zachwyt, że Francois Hollande zdobył Francję. Dzięki temu wreszcie mamy definicję polskiego prawicowca. Może on akceptować aborcję, eutanazję, antyklerykalizm. Byleby nie lubił Tuska i kochał dużego albo małego prezesa.

PSL wprowadza reformatorską formułę do polityki. Waldemar Pawlak na konferencjach i filmach na portalu YouTube domaga się reform prawa rządowego, przeciwstawia projektom Gowina, walczy z Rostowskim o odblokowanie Funduszu Pracy. A potem na sali sejmowej staje się z powrotem wicepremierem i grzecznie głosuje wraz z PO. Historycy parlamentaryzmu nazwą ten nowy model „opozycją cieni". Która zresztą nie ma nic wspólnego z tzw. opozycją na etacie.

Jak się okazało, jesteśmy bezpieczni i mamy tarczę antyrakietową. Jeden z litewskich polityków odkrył, że Rosjanie umieścili nas na swoich mapach strategicznych w swojej strefie obrony antyrakietowej. Uwzględniając to, jak nasz rząd zaufał ojczulkowi Putinowi w sprawie katastrofy smoleńskiej, nie pozostaje nic innego, jak odmalować i przyozdobić kwiatami dawne bazy w Legnicy i Bornem Sulinowie.

Tym bardziej że to nie koniec dobrych wiadomości. W ramach ocieplania relacji Aleksander Łukaszenko zapowiada zjednoczenie „Europy" od Lizbony po Władywostok, a my pod niektórymi względami jesteśmy już w Europie Zauralskiej. W Bydgoszczy policja zaaresztowała transparent z podobizną Jana Pawła II, który kibice umieścili przy jednej z ulic w rocznicę beatyfikacji. Teraz wiadomo, dlaczego Benedykt XVI od sześciu lat nie był w Polsce, a następną podróż planuje dopiero po kolejnych wyborach. Jako siejący propagandę religijną kibic Bayernu Monachium dostałby z miejsca gazem, kilka pał, kopniaka w twarz i wysoką grzywnę.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość