Najnowsza interwencja Uważam Rze

Andrzej Romanowski o śp. Januszu Kurtyce

W artykule Piotra Zaremby „Instytut Pamięci, ale czyjej" znalazł się taki urywek zdania: „Kurtyka dofinansowywał swego śmiertelnego wroga prof. Andrzeja Romanowskiego wydającego »Polski Słownik Biograficzny«".

Oświadczam, że – poza nazwiskami – każde słowo w tym urywku jest nieprawdziwe.

1. Instytut Pamięci Narodowej – jako niezgodny z racją stanu Polski niepodległej i demokratycznej – krytykuję od początku jego istnienia, nie znaczy to jednak, bym kiedykolwiek był „wrogiem", a tym bardziej „śmiertelnym wrogiem" prof. Janusza Kurtyki. Atakując go jako prezesa IPN, wyrażałem się zarazem z najwyższym uznaniem o jego kompetencjach jako historyka miediewisty. Łatwo mogę to udokumentować.

2. Oczywistą nieprawdą jest, by śp. Janusz Kurtyka dofinansowywał mnie (zaiste, groteskowy to skrót myślowy!), a nawet – by dofinansowywał „Polski Słownik Biograficzny". Bo niby jak miał to robić? Na jakich zasadach? Z jakiej puli?

3. Nie jestem wydawcą „Polskiego Słownika Biograficznego" – jestem jego redaktorem.

I na koniec: prof. Janusz Kurtyka był jednym z autorów „Polskiego Słownika Biograficznego".

W momencie trudności finansowych słownika udzielił mu – wraz z innymi luminarzami polskiej nauki – zdecydowanego poparcia. To jego stanowisko wspominam z wdzięcznością.

Łączę wyrazy szacunku, redaktor naczelny „PSB"
prof. dr hab. Andrzej Romanowski

Co do sformułowania „śmiertelny wróg Janusza Kurtyki" chodzi oczywiście o walkę z jego poglądami. W Pana przypadku trudno to jednak odróżnić od relacji międzyludzkich – swoje teksty pisze Pan zwykle krwią swoich polemistów. Co do faktu, który Pan kwestionuje – przyznaję się do uproszczenia wynikłego z nieprecyzyjnych relacji pracowników IPN. Na podpisany przez Pana apel redakcji „Polskiego Słownika Biograficznego" o pomoc w zdobyciu środków na digitalizację, skierowany do różnych instytucji, prezes Kurtyka zareagował listem, który był rekomendacją tego przedsięwzięcia. Nie dał sam pieniędzy, ale udzielił „PSB" wsparcia.

—Piotr Zaremba

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?