Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Korupcja mimo kontroli

Izabela Kacprzak

Pod okiem kontroli i tarczy antykorupcyjnej doszło do największej w Polsce korupcji w administracji publicznej. Po wybuchu infoafery zakwestionowano zamówienia na systemy informatyczne o wartości około 2 mld zł. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej.

W ciągu trzech lat (do momentu ujawnienia korupcji) kontrolowało je m.in. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Europejski Trybunał Obrachunkowy, Urząd Kontroli Skarbowej i NIK. Z informacji „Rzeczpospolitej" wynika, że sprawdzano rozliczenia finansowe, postęp prac, a także czy przetargi i zlecenia z wolnej ręki organizowano zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych. Na liście kontrolujących Centrum Projektów Informatycznych jest nawet Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia podlegające Ministerstwu Zdrowia, w których NIK właśnie odkryła łamanie prawa zamówień publicznych, m.in. nieprawne zlecenia z wolnej ręki.

Dowody korupcji w CPI zdobyli funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Ci sami, którzy od kilku miesięcy raz jeszcze analizują zamówienia publiczne w CPI – sprawdzają ten sam zakres badany przez poprzednie instytucje. Wyniki mają być znane na początku lipca.  – Nie chcemy oceniać poprzednich kontroli, ich zakres jest inny. My badamy zamówienia w CPI bardzo dokładnie i skrupulatnie – mówi dyplomatycznie Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA.

Infoafera wybuchła pod koniec października ub.r., kiedy CBA zatrzymało siedem osób, w tym byłego dyrektora CPI MSWiA Andrzeja M., byłego policjanta Komendy Głównej Policji, jego żonę i teściów. Według warszawskiej prokuratury apelacyjnej Andrzej M. miał przyjąć około 4 mln zł łapówek  - od dyrektorów koncernów IBM, Hewllett-Packard oraz spółki Netline Group. W ubiegłym tygodniu CBA zatrzymało też naczelnika Wydziału Projektowania Systemów Informatycznych w Biurze Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji, który miał przyjąć 14 tys. zł  łapówki.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez