Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Jak Polacy mogli zdobyć Prusy Wschodnie

Piotr Zychowicz

Przez cały okres Republiki Weimarskiej (1919–1933) Niemcy żyli w psychozie polskiej inwazji. Obawiali się, że Rzeczpospolita będzie próbowała zbrojnie odebrać im „kolejne niemieckie ziemie".

 

Robert Citino
Niemcy bronią się przed Polską
Instytut Wydawniczy Erica

Chodziło o znajdujące się w fatalnym położeniu geopolitycznym Prusy. Obawiano się także podjęcia przez Wojsko Polskie marszu na Berlin.

O tych obawach i o defensywnych planach Reichswehry pisze amerykański profesor Robert Citino. Niemieckie dowództwo budowało na granicy z II RP fortyfikacje, prowadziło gry wojenne i ćwiczenia, w których „na sucho" broniło się przed Polakami. Ograniczona w Wersalu do 100 tys. niemiecka armia była jednak wielokrotnie mniejsza niż polska. Nie dysponowała również bronią ciężką.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej