Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Na chwałę wielkiej Rusi

.Jacek Marczyński

Dlaczego za granicą Antoni Wit wybiera utwory czeskich, a nie polskich kompozytorów? Bo wszystko, co ważne w rodzimej muzyce, już nagrał

Związki obecnego szefa Filharmonii Narodowej z koncernem fonograficznym AXOS rozpoczęły się wtedy, gdy Antoni Wit kierował jeszcze inną polską orkiestrą: NOSPR-em. Powstały całe serie nagrań z utworami orkiestrowymi Lutosławskiego, Pendereckiego, Szymanowskiego, Karłowicza, o Chopinie nie wspominając. To owocna i prestiżowa współpraca, w ostatnich latach płyty Antoniego Wita zdobyły przecież cztery nominacje do nagrody Grammy.

Źródło pomysłów powoli jednak wysycha, nasza muzyka symfoniczna nie jest tak bogata, byśmy mogli ciągle zadziwiać świat kolejnymi odkryciami. Dlatego Antoni Wit postanowił zaprezentować się też jako interpretator muzyki słowiańskiej.

Nowa płyta może wydać się lekko zdumiewająca. Polak wybrał utwór Czecha Leoša Janačka, którego zainspirowały losy ukraińskiego Kozaka Tarasa Bulby walczącego z polską szlachtą, co na chwałę wielkiej Rosji uwiecznił w swej powieści Mikołaj Gogol. W czasach I wojny światowej, gdy ta kompozycja powstała, Janačkowi bliskie były bowiem idee Rosji jako matki całej Słowiańszczyzny.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO