Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z polską szkołą?

Piotr Zaremba

Debata nad wnioskiem PiS o odwołanie minister edukacji to jeden z najistotniejszych sporów w polskim parlamencie. Przeczący rozpowszechnionej opinii, jakoby w polskiej polityce nigdy o nic nie chodziło.

Wnioskodawcy mieli rację: ten rząd ani razu nie wyłożył edukacyjnej strategii. Z tego punktu widzenia Krystyna Szumilas jest figurantką pokrywającą nieśmiałym milczeniem cele, które ukryto. Szkoda, że opozycja nie pokusiła się o ich jeszcze dogłębniejsze rozszyfrowanie. Bo ten program  istnieje.

PO edukację traktuje głównie jako źródło oszczędności. Temu służą zmiany programowe w liceach przygotowane przez minister Hall. Mają one wpychać młodego człowieka jak najwcześniej na bezpowrotną edukacyjną ścieżkę. Pomijając konsekwencje takiej zmiany w sferze wartości (mniej będzie kształcenia ogólnego mającego wpływ na formację), jego edukacja będzie  mniej kosztowna.

Na szczęście budzi się opinia publiczna. Powołana w Krakowie z inicjatywy ludzi dawnej „Solidarności" Obywatelska Komisja Edukacji Narodowej chce hamować zmiany, które czynią ze szkolnictwa głównie przestrzeń „ratowania finansów". I rzecz nie dotyczy tylko lekcji historii, choć one są tego sporu symbolem.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy