Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Kresowiak z Izraela

Piotr Zychowicz

Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że Szewach Weiss jest postacią współczesną.

Zabiera głos w najważniejszych debatach, możemy go często usłyszeć w radiu, zobaczyć w telewizji czy przeczytać jego cotygodniowy felieton w „Uważam Rze". Odsłania pomniki, urządza konferencje naukowe, wykłada na polskich uczelniach.

Tymczasem jest on także świadkiem historii. Żydowskiego życia w II RP, wojny i zagłady, a wreszcie narodzin państwa żydowskiego. O wszystkim tym Weiss opowiada w wywiadzie rzece udzielonym Annie Jarmusiewicz. Najbardziej wzruszające są opowieści o rodzinnym Borysławiu, o Galicji i polsko-żydowskim współżyciu na ziemiach wschodnich.

Bo Weiss, o czym nie wszyscy wiedzą, jest Kresowiakiem. „Ach, ja tak lubię tę Polskę i dlatego tu ciągle wracam! Ponieważ moja Galicja to jest też moja Polska, one złożyły się na moją tożsamość. Uczę się z powrotem języka polskiego, ponieważ jest to też powrót do mojego dzieciństwa" – mówi.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO