Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Groźne oczy córki

Piotr Skwieciński

Magdalena Miecznicka napisała powieść chrześcijańską. Może to zdziwić kogoś, kto kontakt z twórczością tej błyskotliwej sawantki zakończył na etapie jej lifestyle'owych felietonów w dawnym „Dzienniku".

Już w mniejszym stopniu kogoś, kto przeczytał „Cudowną karierę Magdy M.", debiutancką powieść Miecznickiej. Tak jak we wcześniejszych felietonach autorka opisuje tam dylematy robiących karierę w New York City młodych i wykształconych dziewczyn. Ale te, piękne i przebojowe, tak naprawdę uginają się pod ciężarem traumy, jaką dla nich – i dla tytułowej Magdy M. – jest brak ojca. Bo to jest w optyce Magdy formacyjne doświadczenie pokolenia. Zobacz na Empik.rp.pl

Od pierwszej strony „Złości", nowej powieści Miecznickiej, wiadomo, że dotyczy tego samego problemu. Ale przynajmniej mnie udało się autorce po trosze zwieść. Bo początkowo byłem przekonany, że pokusiła się ona na coś pokrewnego „Schronowi 7/7" Anny Starobiniec – rosyjskiej powieści fantastycznej, afirmującej zemstę. W „Schronie..." obdarzony nadnaturalnymi zdolnościami porzucony przez rodziców chłopczyk z porażeniem mózgowym zamienia ojca w pająka, który ginie pożarty przez pajęczycę, a matkę... Z matką robi coś znacznie bardziej finezyjnego, co nie znaczy, że bardziej humanitarnego.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO