Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Marek Pinkowski, prowadzi firme Soplicowo Filmowe

Od laboratorium do psiej myjni

Anna Cieślak-Wróblewska

JEREMIE jest nieocenioną inicjatywą – twierdzą ci, którzy już skorzystali z tej formy wsparcia

Pan Marek Pinkowski prowadzi firmę Soplicowo Filmowe, czyli staropolski folwark w Cichowie w Wielkopolsce. Soplicowo to oczywiście nieprzypadkowa nazwa, bo przedsiębiorca zagospodarował scenografię po planie filmu „Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy, a główni mieszkańcy folwarku to zwierzęta z tzw. akademii filmowej, które występują przed kamerami.

Przed rozpoczęciem sezonu Pinkowski musi wszystko odświeżyć, naprawić ubytki po zimie, kupić niezbędne materiały, a wtedy przydaje się kredyt obrotowy. – W tym roku skorzystaliśmy z poręczenia udzielonego w ramach inicjatywy JEREMIE. Dzięki temu kredyt był po prostu tańszy, dla każdego przedsiębiorstwa każde obniżenie kosztów działalności to wielki plus – mówi Pinkowski.

Z poręczenia w ramach inicjatywy JEREMIE skorzystał także Paweł Kruszyk, właściciel firmy Impuls. Zajmuje się ona produkcją kanałów wentylacyjnych oraz wyposażeniem budynków we wszelkiego typu instalacje – wentylacyjne, wodne, sanitarne, a nawet grzewcze. – Właśnie zakończyliśmy prace jako podwykonawca dużej firmy budowlanej. Na ich wykonanie potrzebowaliśmy ponad 1,1 mln zł kredytu obrotowego – mówi Kruszyk. – Skorzystaliśmy z poręczenia w ramach inicjatywy JEREMIE. I okazała się to nieoceniona pomoc. Bez tej możliwości najprawdopodobniej w ogóle nie dostalibyśmy kredytu. A bez kredytu obrotowego nie bylibyśmy w stanie wykonać kontraktu, który przyniesie nam dochody – podkreśla Kruszyk.

Najczęściej na usługi

Inicjatywa JEREMIE to pomysł Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego na wsparcie mikro-, małych i średnich firm, a także osób dopiero rozpoczynających działalność gospodarczą. Wiele z tych firm nie może liczyć na kredyt w banku komercyjnym, ponieważ nie mają odpowiedniej historii kredytowej lub wystarczającego majątku, który mógłby posłużyć jako zabezpieczenie. Często też po prostu nie mają zbyt wysokiej zdolności kredytowej i bank komercyjny odsyła ich z kwitkiem.

JEREMIE (od angielskiego: Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises) to oprócz poręczeń przede wszystkim pożyczki. Z takiej możliwości skorzystał Emil Lisowski, właściciel firmy Marathon, która zajmuje się transportem międzynarodowym. Za pożyczony 1 mln zł, wraz z 0,5 mln zł wkładu własnego, kupił 2,5 hektara działki pod Poznaniem. Powstanie tu centrum logistyczne.

– Dzięki tej inwestycji nasze akcje poszybowały w górę – cieszy się Lisowski. – Wartość zakupionej działki już się podwoiła, a nasza firma obrała kurs na rozwój. W ciągu ośmiu miesięcy zatrudnienie wzrosło z 30 do 70 osób.

Pożyczka JEREMIE okazała się też niezwykle atrakcyjna w porównaniu z ofertą bankową. Znacznie mniejsze były wymagania dotyczące zabezpieczeń oraz oprocentowanie w skali roku.

– Zainteresowanie pożyczkami z JEREMIE jest duże. Tym większe, że banki komercyjne coraz bardziej zaostrzają politykę udzielania kredytów małym i średnim firmom – ocenia Barbara Bartkowiak, prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Najczęściej po pożyczkę sięgają przedsiębiorcy z sektora usług dla ludności, turystycznego, budowlanego, handlowego, a nieco rzadziej z branż produkcyjnych. Zwykle jest to „tradycyjna" działalność, ale zdarzają się też nietypowe i innowacyjne inwestycje. W województwie zachodniopomorskim przyznano pożyczkę o wartości 84 tys. na uruchomienie samoobsługowej myjni dla psów, w Wielkopolsce – na wyposażenie laboratorium badawczego (70 tys. zł), a na Pomorzu – na autorski projekt dotyczący proekologicznego przenośnika nabrzeżnego (49 tys. zł).

Taniej niż w banku

Pożyczki unijne są tańsze od oferty bankowej. Roczne oprocentowanie zaczyna się już od 2 proc., choć nie wszystkie instytucje udzielające pożyczek mają tak atrakcyjną ofertę. Nie wszystkie bowiem stać na wspieranie firm na warunkach korzystniejszych niż czysto rynkowe.

Poprzednia
1 2 3

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej