Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Nawigacja pomaga w zmniejszeniu spalania. Mercedes w najnowszej ciężarówce Actros sprzągł informację z nawigacji z mikroprocesorem sterującym pracą silnika i skrzyni biegów.

Dzięki nawigacji elektronika szybciej przygotowuje się do pokonania wzniesień i zjazdów. Według producenta oszczędności w zużyciu paliwa sięgają 3 proc.

GTI Volkswagena od debiutu w 1976 r. stało się jednym z najsłynniejszych oznaczeń sportowego kompaktu. W ciągu 36 lat marka sprzedała ponad 1,8 mln Golfów GTI. Od tego roku wprowadziła także wersję Golfa GTI z opuszczanym dachem. Oznaczenie GTI noszą również usportowione wersje Polo i Scirocco.

Samar podaje, że światowa sprzedaż aut osobowych w pierwszym kwartale przekroczyła 24 mln sztuk i była o 11 proc. wyższa niż w 2011 r. Tempo przyrostu maleje – w kwietniu 2012 r. wyniosło tylko 8 proc. Klienci na całym świecie kupili 5,6 mln aut osobowych, wyliczyła firma R.L. Polk.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego w lipcu uruchomi 300 nowych urządzeń do pomiaru prędkości. Do tej pory miał 70 fotoradarów montowanych na ponad 800 masztach. Spośród sfotografowanych kierowców 45 proc. przyznaje się do wykroczenia, 30 proc. wskazuje inną osobę, zaś 25 proc. nie przypomina sobie, kto prowadził pojazd.

Przyczepy kempingowe i campery, których w Polsce jest zarejestrowanych około 60 tys., nie muszą korzystać wyłącznie z LPG do ogrzewania i gotowania. Kilka firm, w tym Evans i Webasto, proponują kuchenki i ogrzewanie na olej napędowy. Producenci uważają, że ON jest bezpieczniejszy od LPG.

Po Renault i Nissanie także Peugeot wprowadza tanie modele. Podobnie jak pozostałe auta Peugeota będą miały trzycyfrowe oznaczenie z zerem pośrodku, ale na końcu otrzymają jedynkę, gdy samochody na rynki rozwinięte będą miały na końcu ósemkę. Pierwsza cyfra oznacza wielkość nadwozia, np. 3 to kompakty, a 4 to modele klasy średniej.

Polscy uczniowie w wieku 13–19 lat uważają za niebezpieczne jazdę po alkoholu (33 proc.), przechodzenie na czerwonym świetle (26 proc.), wtargnięcie na jezdnię (18 proc.), nieuwagę na przejściu dla pieszych (14 proc.), nieostrożność kierowców (13 proc.) i nadmierną prędkość jazdy (blisko 12 proc.) – wynika z badania Millward Brown SMG/KRC przeprowadzonego na zlecenie Michelin.

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych prowadzi 150 projektów wartych ponad 5 mld euro. Inwestorzy deklarują stworzenie 36,1 tys. miejsc pracy. Na przemysł motoryzacyjny przypada 30 projektów o wartości 1,9 mld euro i 12,5 tys. stanowisk pracy.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej