Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

O wyższości małpy nad finansistą

Igor Zalewski

Potrzeba naprawdę nietuzinkowego specjalisty, żeby puścić ludzi z torbami

W  tym miejscu znęcałem się nie tylko nad nieszczęsnym Zbigniewem Hołdysem. Zdarzyło mi się też kilka razy czepiać się tak zwanych ekspertów, powątpiewając w ich eksperckość.

Moim skromnym zdaniem specjaliści są głównie specjalistami w tłumaczeniu, dlaczego nie wyszło im to, co mieli zrobić, albo dlaczego ich prognozy zrealizowały się dokładnie na odwrót. Dotyczy to wszystkich mądrali, ale najbardziej jestem zawzięty na doradców inwestycyjnych i analityków finansowych. Oni to bowiem najwspanialej pasują do maksymy z „Przygód dobrego wojaka Szwejka": „Człowiek myśli, że jest gigantem, a okazuje się gówniarzem".

Czepiam się? No cóż, weźmy na przykład takie Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Investors, którego sztandarowy produkt Inwestors FIZ w ciągu jednego miesiąca stracił 25 proc. wartości. 25! Takie spadki zdarzają się w czasie czarnych czwartków, po których następują czarne piątki, a potem jeszcze czarne poniedziałki, wtorki, środy i w ogóle całe czarne tygodnie. Ostatnio giełdy może nie szczytują, ale też nie nurkują. Ot, trochę zyskują, nieco więcej tracą, ale o żadnym krachu nie ma mowy. A jednak mistrzom z Investors udało się wyczarować czarną dziurę, w której bez śladu przepadła czwarta część pieniędzy durnych ciułaczy, którzy im zaufali.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?