Najnowsza interwencja Uważam Rze

U Nałkowskiej w „Medalionach”…

„Polskie obozy śmierci" – takie słowa wypowiedziane przez prezydenta USA Baracka Obamę wywołały w naszych mediach burzę krytyki.

[...] Dlaczego nikt, zwłaszcza ci, którzy zdawali np. maturę z „Medalionów" Zofii Nałkowskiej (tak jak ja), nie zauważył, że ta pisarka użyła dokładnie takiego sformułowania: „w polskich obozach śmierci" (w rozdziale „Dorośli i dzieci w Oświęcimiu"). Tak się zastanawiam, jaka byłaby reakcja Białego Domu, gdyby doradcy amerykańskiego przywódcy też przeczytali „Medaliony"?

Piotr Cackowski z Gdańska

 

Tego argumentu po raz pierwszy użył Sławomir Sierakowski, który jedną ręką bierze (od Platformy Obywatelskiej) miliony polskiego podatnika, drugą chętnie promuje to, co polskość obraża i poniża. Ale jest to argument nieprawdziwy, całkowicie wyrwany z kontekstu historycznego. Nałkowska pisała bowiem „Medaliony" tuż po wojnie i tak naprawdę widziała w tym świadectwo nie tyle Holocaustu, ile zbrodni na obywatelach polskich. W jej poruszającej książce nie ma rozróżnienia na ofiary Żydów i nie-Żydów. Użyte więc przez nią, okazjonalnie, sformułowanie o „polskich obozach śmierci" odnosi się nie do geograficznego miejsca, gdzie powstały, a tym bardziej nie do narodowości sprawców, ale do narodowości ofiar. Znaczy tyle, co „obozy, w których ginęli Polacy". Poza tym jej reportaż powstał tuż po wojnie, kiedy nikt, ale to nikt nie mylił podstawowych pojęć i w świadomości świata, zgodnie z prawdą, sprawcami mordów byli Niemcy. Dziś sytuacja jest inna, prawda jest świadomie rozmywana, ofiary są nazywane sprawcami, a wielu Amerykanów i Europejczyków uważa „nazistów" za przybyszów z kosmosu. W tej perspektywie Niemcy stają się jednymi z ofiar, a sprawcy, jeśli już mają narodowość, to polską. Oto różnica. Oto, dlaczego przywoływanie dziś Nałkowskiej jest nieuczciwe.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez