Najnowsza interwencja Uważam Rze

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Ford przewiduje, że silniki benzynowe z bezpośrednim wtryskiem, nazwane przez koncern EcoBoost, staną się w najbliższych trzech latach podstawowym napędem marki.

Do 2015 r. ich produkcja wzrośnie do 480 tys. z obecnych 140 tys., a łącznie do 2015 r. fabryki w Rumunii i Niemczech zbudują 1,3 mln tych silników, w tym 800 tys. o pojemności 1 l. Silniki EcoBoost oferowane są m.in. w Europie i USA.

Harley jak malowany" (Art of Custom) – to hasło konkursu na najładniej pomalowany zbiornik paliwa Harleya-Davidsona. Na konkurs wpłynęło 2 tys. prac z 16 krajów (z Polski 70). Jury złożone ze stylistów producenta i artystów wybrało 10 najciekawszych zbiorników, internauci zaś wybiorą najlepszy wśród nich. Zwycięzca otrzyma model Sportster pomalowany według jego własnego projektu. FOT

Peugeot w pierwszych dwóch miesiącach po premierze modelu 208 zebrał w Europie 27 tys. zamówień na ten samochód. Koncern zapewnia, że jest to o połowę więcej, niż planowano. W Polsce klienci kupili w maju ponad 600 takich aut. Średnia cena przekracza 55 tys. zł, ponad 15 tys. zł więcej od podstawowej.

Continental Advanced Driver Assistance Systems (ADAS) zatrudnia w Lindau ponad 400 inżynierów pracujących nad oprogramowaniem, urządzeniami i algorytmami urządzeń wspomagających bezpieczeństwo jazdy: radarami, kamerami podczerwieni i kamerami rejestrującymi światło widzialne. W tym roku firma zatrudni dodatkowych 80 inżynierów w dziale badań oraz 50 kolejnych w przyszłym roku. Podobne działy mają m.in. Bosch i Delphi.

W 2016 r. 92 mln aut będzie podłączonych do Internetu – przewiduje Juniper Research. Komercyjne zastosowania telematyki zapewnią przychody przekraczające 14 mld dol. w 2016 r. Tak znaczne korzyści będą możliwe m.in. dzięki sprawniejszemu niesieniu pomocy ofiarom wypadków i ograniczeniu kradzieży aut.

W 2011 r. w 20 krajach Europy sprzedano 5222 samochody elektryczne, co stanowi 0,07 proc. rynku – wynika z danych Jato Dynamics. Jest to 10 razy więcej niż w 2010 r. Najwięcej kupili klienci w Niemczech – 1020, we Francji – 953, w Norwegii – 850. W Polsce elektryczne auta oferują Citroen, EVC, Peugeot, Mitsubishi. Ich udział w rynku sięgnął 0,01 proc.

Minimalny dystans przy dobrej pogodzie między samochodami powinien wynosić 2 s, a w przypadku jazdy za motocyklem i dużym samochodem nawet 3 s, zakładając, że jedziemy z prędkością 60 km/godz. – przypomina Szkoła Jazdy Renault. Zbyt mała odległość między pojazdami jest przyczyną większości wypadków na prostej.

—opracował Robert Przybylski

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość