Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Nie chcą współpracować z wydawcą esbekiem

Cezary Gmyz

W poprzednim numerze ujawniliśmy, że Marian Kotarski od 1974 r. był funkcjonariuszem SB skierowanym do inwigilacji opozycji.

W latach 80. udało mu się przejąć jedno z największych podziemnych wydawnictw – Oficynę Wydawniczą Rytm. Po 1989 r. stało się ono jednym z największych wydawnictw publikujących prace historyczne.

Zerwanie współpracy z Oficyną Wydawniczą Rytm, która oficjalnie należy do żony mjr. Pękalskiego, zapowiedział już prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński. – Nie wyobrażam sobie, by po ujawnieniu przeszłości Kotarskiego vel Pękalskiego współpraca z tym wydawnictwem mogła być kontynuowana – mówi prezes IPN. Instytut wprawdzie nie dotował bezpośrednio wydawnictwa, lecz miał podpisane z nim umowy na wspólne wydania książek finansowanych w dużej części z budżetu IPN.

O dalszej współpracy z Oficyną Wydawniczą Rytm i Instytutu Studiów Politycznych PAN także nie ma mowy. – Nie mieliśmy pojęcia o przeszłości Mariana Kotarskiego. Sam wydałem w Rytmie wiele książek, nie mając świadomości, że Kotarski był oficerem SB skierowanym do inwigilacji solidarnościowego podziemia – mówi „Uważam Rze" prof. Cezary Eugeniusz Król kierujący instytutem.

Profesor Andrzej Paczkowski, równocześnie pracownik naukowy ISP PAN i członek Rady IPN, służbą Kotarskiego w SB jest zaskoczony, ale nie wstrząśnięty.

– Ten przypadek jest tylko potwierdzeniem perfidii Służby Bezpieczeństwa. To, co jest w tej sprawie zdumiewające, to fakt, że tak długo udawało mu się zachować w tajemnicy swoją prawdziwą tożsamość – mówi Paczkowski. Wstrząśnięta jest natomiast sztandarowa autorka wydawnictwa Barbara Wachowicz, która o przeszłości Kotarskiego dowiedziała się od dziennikarza „Uważam Rze".

W Rytmie wydała swoją sagę poświęconą skautingowi w Polsce „Wierna rzeka harcerstwa" oraz książki poświęcone wielkim Polakom – Mickiewiczowi, Słowackiemu, Kościuszce i Żeromskiemu.

– Nie chce mi się w to wierzyć. Może to jakaś pomyłka? Ten człowiek wydał dziesiątki wspaniałych książek poświęconych antykomunistycznemu podziemiu, Armii Krajowej, niezależnemu harcerstwu – mówi. Dodaje, że z Kotarskim miała bardzo dobre stosunki. – To człowiek, który wydawał książki patriotyczne, którymi nie byli zainteresowani inni wydawcy, a które jednak cieszyły się zainteresowaniem czytelników – mówi Barbara Wachowicz.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość