Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Truskawki z siekana mieta i sokiem z pomaranczy

Tangerine Dream

Piotr Semka

Trudno plasować jedne owoce wyżej, a drugie niżej w rankingu aromatów, ale truskawka to coś wyjątkowego. Truskawki cechuje idealna równowaga między soczystością i mięsistością.

Nigdy nie zapomnę wizyty sprzed lat w dworku niegdysiejszego senatora Marcina Libickiego w Radzewicach koło Poznania. W upalny lipcowy dzień gospodyni domu, pani Anna Libicka, podała dorodne truskawki na starej srebrnej tacy, okraszając je jedynie „wiórkami" z lodów śmietankowych. Dlaczego taka kombinacja tak utkwiła mi w pamięci? Była w niej jakaś idealna równowaga między starym naczyniem a prostotą, ale i szlachetnym wyrafinowaniem.

Taca została wykonana w jednej z XIX-wiecznych warszawskich pracowni i była spadkiem po dziadku pana Marcina ze strony matki, który mieszkał w Carskim Siole, piastując funkcję radcy dworu carskiego. Jak kawa ponoć lepiej smakuje w dobrej porcelanie, tak truskawki z takiej tacy mają w sobie coś z ducha świata, jaki zdmuchnęła rewolucja i który schronił się w radzewickim dworku.

Dla odmiany francuska kuchnia najlepiej wykorzystuje truskawki jako wypełnienie klasycznej tarty. Ja zapamiętałem z pobytu w Normandii tarty truskawkowe na boskim kremie cytrynowym.

Najlepszy przepis na to cudo, jaki zapisał mi się w pamięci z Francji, znalazłem na portalu Flowerek.pl – znajdźcie sobie państwo przepis w sieci, bo moja rubryczka nie jest z gumy. Truskawkom wreszcie nie zaszkodzi też odrobina wyrafinowania. Polecam państwu owocową sałatkę marokańską. Do wielkiej misy – najlepiej szklanej – wsypujemy obrane, dojrzałe truskawki i posypujemy lekko cukrem. Gdy truskawki puszczą sok, zalewamy je świeżo wyciśniętym sokiem z pomarańczy (nigdy z kartonu!). Wszystko to posypujemy posiekaną miętą. Na koniec dolewamy parę stołowych łyżek esencji z kwiatu pomarańczy, można ją kupić w sklepach z arabskimi specjałami. Wszystko to wstawiany na pięć–sześć godzin do lodówki. Gdy schłodzoną sałatkę podamy gościom u kresu upalnego dnia, poczują się jak w marokańskim sadzie pełnym aromatu tangeryjskich mandarynek. Ech, to wyrafinowanie Orientu.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość