Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Malarz i drapieżny awangardowy rock

Adam Ciesielski

Intrygującym albumem zaskakuje Marek Ałaszewski & Klan – grupa wytrwałych poszukiwaczy oryginalnych brzmień

 

Marek Ałaszewski & Klan
Laufer
M. Ałaszewski

Trudno o bardziej efemeryczną formację niż Klan. Stworzona w 1969 r. przez malarza i muzyka Marka Ałaszewskiego i autora tekstów Marka Skolarskiego była fenomenem na tle siermiężnej rzeczywistości polskiego big-beatu. Pionierzy rodzimego progresywnego rocka po sukcesach na starcie szybko znikli, by się potem wielokrotnie odradzać.

Programowo nie śpiewali piosenek o miłości, eksperymentowali z formą, jako pierwsi w Polsce stosowali oświetlenie stroboskopowe i dym. Szybko zdobyli uznanie takimi utworami jak „Z brzytwą na poziomki", „Gdzie jest człowiek" i „Automaty". W 1970 r. wydali „czwórkę" zatytułowaną po prostu „Klan". W tym samym roku firmowali spektakl baletowy „Mrowisko" z muzyką Ałaszewskiego, librettem Skolarskiego, choreografią Marquity Compe i scenografią Marka Lewandowskiego. Wyszła płytowa wersja widowiska. Na przeszkodzie w zagranicznej karierze Klanu stanęła przyklejona zespołowi przez władze etykietka hippisowskiej, psychodelicznej muzyki. Po serii przedstawień w kraju Klan w 1971 r. został rozwiązany.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy