Najnowsza interwencja Uważam Rze

Komu znowu przeszkadza IPN

Gdy wszystkie sprawy państwowe pozostają w cieniu eurogorączki, niektórzy politycy dalej trzeźwo myślą.

Sojusz Lewicy Demokratycznej chce likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej. A dlaczego? Bo rzekomo zbytecznie obciąża polski budżet. Leszek Miller uważa, że szkoda pieniędzy na działalność taką jak „bezustanne polowanie na Lecha Wałęsę" czy „ekshumację polskich żołnierzy". Ma rację, przecież te pieniądze można by przeznaczyć na inne szczytne cele, edukacyjne oczywiście. Tak właśnie zrobił np. Paweł Adamowicz, wydając 68 tys., żeby przywrócić Lenina na bramę Stoczni Gdańskiej. Dzięki IPN, tej rzekomo niepotrzebnej instytucji, na Cmentarzu Osobowickim wydobyto, zidentyfikowano i ponownie pochowano w oznaczonych grobach paruset polskich żołnierzy. IPN narobił sobie wrogów, ośmielając się pytać o przeszłość świętej „ikony polskiej demokracji" – Lecha Wałęsy. Instytut Pamięci Narodowej burzy porządek, w którym wykreowano niepodważalnych bohaterów i zmarginalizowano część niepokornej, kontestującej Okrągły Stół opozycji. Nie czarujmy się, ta kolejna próba dobrania się starej lewicy do IPN nie jest spowodowana dbałością o państwowy skarbiec, ale obawą przed działalnością placówki. Na złodzieju czapka gore.

Szymon Beniuk,
Wrocław, uczeń LO

 

Podobne wnioski wyciągają także nasi publicyści. IPN ma wielki dorobek, a pamięć o tym, jak za czasów śp. Janusza Kurtyki odważnie walczono o prawdę, to zobowiązanie i dla wszystkich Polaków, i dla obecnego kierownictwa instytutu. Inną sprawą jest niepokojąco lekki stosunek obecnych władz Polski do symboli komunistycznych. Padają słowa o nieszkodliwych „gadżetach", o potrzebie wyrozumiałości, o duchu historii. Niestety, akceptacja dla symboli tego zbrodniczego reżimu oznacza także deptanie pamięi jego ofiar i tych Polaków, którzy w walce o wolność kraju stracili życie, zdrowie i szansę kariery  zawodowej.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy