Historyczny telegraf
Izrael
Od wielu lat wystawa w jerozolimskim instytucie Yad Vashem była przedmiotem sporu między Izraelem a katolikami. Pod zdjęciem Piusa XII znajdował się bowiem napis, według którego papież podczas wojny nie interweniował w obronie Żydów i zajmował „dwuznaczne" stanowisko w sprawie Holocaustu. Żydowscy historycy uznali wreszcie ustalenia naukowe i znacznie złagodzili wydźwięk napisu. To dobrze, że uznali swój błąd. Spór skończy się jednak dopiero wtedy, gdy Yad Vashem przyzna, że Pius XII uratował wiele tysięcy Żydów i przyzna mu tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
Polska
Organizacja zrzeszająca małopolskich kombatantów zaapelowała do wojewody małopolskiego o pomoc w usunięciu z centrum Nowego Sącza pomnika chwały Armii Czerwonej. Co ciekawe, monument ten stoi w alei Wolności (!). Kombatanci przypominają, że radni Nowego Sącza już w 1992 r. podjęli uchwałę o likwidacji pomnika. Mimo to od 20 lat kolejni prezydenci miasta nie palili się do wykonania zadania. Miejmy nadzieję, że tym razem sprawę uda się wreszcie sfinalizować.
I że z Nowego Sącza, a później z innych miast Rzeczypospolitej znikną wreszcie haniebne pomniki gloryfikujące naszych okupantów i morderców.
Kresy
Coraz więcej środowisk w Polsce wspiera projekt ustanowienia 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian. Głosy te nasiliły się teraz, gdy zbliża się 69. rocznica ludobójstwa Polaków na Wołyniu i w Galicji Wschodniej dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. „Uważam Rze" wspiera szczytną inicjatywę ustanowienia Dnia Pamięci. Ofiary zbrodni przez 45 lat PRL nie mogły mówić o swoim cierpieniu. Przez ostatnie 23 lata wmawia się im, że wspominanie o ludobójstwie jest w „złym tonie" i może zaszkodzić polsko-ukraińskiemu pojednaniu. Skończmy z tą niesprawiedliwością i przywróćmy Wołyń zbiorowej pamięci Polaków.