Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Bank Centralny na ssaniu

Rafał A. Ziemkiewicz

Metoda „czym się strułeś, tym się lecz” ma swoje plusy. Ale na dłuższą metę wykończy każdego

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi podjął jeszcze jeden wysiłek mający na celu pobudzenie zamierającej europejskiej gospodarki. Zrobił to, do czego wszyscy namawiali go od dawna. Niestety, wszyscy nie wymyślili niczego lepszego, do czego by można prezesa EBC namawiać, niż żeby zrobił to, co robił już wielokrotnie i co zawsze daje ten sam skutek: pomaga na parę tygodni, a potem znowu jest smutno. To znaczy – by obniżył stopy procentowe.

Ekonomiści lubią sobie wyobrażać gospodarkę na podobieństwo silnika: jeśli wciśniemy pedał gazu i włączymy wtrysk paliwa, to silnik musi wejść na wyższe obroty, a więc samochód przyspieszy. Przez wiele lat to się sprawdzało, więc rządzący światem przyzwyczaili się, że w razie czego – „ssanie" i po pedałach. To znaczy, kreować dodatkowy kredyt i ciąć stopy procentowe. Musi zadziałać, bo zawsze działało.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO