Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

W czym przoduje Unia Europejska

Piotr Gabryel

Nasza wspólnota ostatnio pierwsza jest głównie w tym, w czym chciałbym, aby była ostatnia

Niedościgniona w doganianiu i przeganianiu wszystkich oraz wszystkiego Unia Europejska przoduje dziś w świecie pod tak wieloma względami, że wprost trudno je zliczyć i wyliczyć. Czasami można wręcz odnieść wrażenie, że w mnóstwie dziedzin nasza najbardziej postępowa z postępowych wspólnota ściga się już właściwie tylko sama ze sobą, bo inne części świata albo zostały tak daleko w tyle, że ich po prostu nie widać, albo same uznały prymat UE i zrejterowały.

Najważniejszym, w czym ostatnio bezapelacyjnie przoduje UE, jest liczba kryzysów, do których doprowadza – jak się wydaje po to tylko (no bo po co, jeśli nie po to?), żeby je potem bohatersko i – przyznajmy to, wcale tanio! – rozwiązywać. No bo proszę. Jeszcze się na dobre nie skończył kryzys bankowy, a już państwa Unii Europejskiej wpadły w kryzys nadmiernego zadłużenia, rozdymając do granic wytrzymałości, a i poza nie także, swe deficyty budżetowe oraz skumulowany dług publiczny. Jeszcze w najgorsze trwa kryzys zadłużeniowy finansów publicznych państw, a tu już drugi kryzys bankowy puka do drzwi, a za nim w kolejce czai się recesja, pytanie tylko, jak głęboka.

I tak w koło Macieju, od rana do wieczora, przez siedem dni w tygodniu, zimą, wiosną, jesienią i latem, bez chwili wytchnienia. Maszyna Unii Europejskiej nie zwalnia ani na chwilę. Nawet jej konserwacja odbywa się w pełnym ruchu, podobnie jak oliwienie maszyn drukujących euro bez pokrycia.

Ale nie tylko kryzysy są specialite de la maison Unii Europejskiej. Nasza wspaniała wspólnota jest też mistrzynią w mnożeniu unijnych konstytucji, traktatów zwykłych i niezwykłych, czyli nadtraktatów i podtraktatów, ale także rozporządzeń i zarządzeń, zaleceń oraz zleceń, w których gąszczu (czyli w całym acquis communauitare) dawno pogubili się nawet ci, którzy zwycięsko wydostaliby się pewnie i z kreteńskiego labiryntu.

Unia przoduje również w mnożeniu obyczajowych eksperymentów, na zabój (dla przyszłości) mieszając płcie, role społeczne, ustalone porządki. Przoduje w mnożeniu przywilejów socjalnych, które zabijają z kolei kreatywność ludzi, a przy okazji krocie kosztują tych podatników, którzy – nie wiedzieć czemu – nie dali się jeszcze zarazić temu socjalnemu wirusowi.

Inaczej – i w skrócie – rzecz całą ujmując, nasza najnowocześniejsza z najnowocześniejszych wspólnot przoduje, zwłaszcza w ostatnich latach, w tym, w czym powinna być ostatnia na świecie i co w prostej linii prowadzi do jej rozpadu oraz do gigantycznego regresu państw ją tworzących.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy