Najnowsza interwencja Uważam Rze

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Najwięcej aut na tysiąc mieszkańców odnotowano w Monako – 908. W USA współczynnik jest o setkę mniejszy, w Islandii wynosi 746.

Niemcy z wynikiem 564 są dopiero na 19. miejscu. Wielka Brytania znalazła się na 26. (523), a Chiny na 86. miejscu z wynikiem 47 aut.

Co trzeci kupiony w 2011 r. samochód osobowy to kompakt. W sumie na rynek trafiło ponad 20 mln takich aut. Citroen planuje umocnić się w tym segmencie dzięki wprowadzeniu w Rosji i w Chinach C4 w wersji sedan. Wersje trójbryłowe stanowią 79 proc. chińskiego rynku oraz 43 proc. rosyjskiego.

Europejskie komisje zajmujące się konkurencją na rynku (IMCO) oraz transportem (TRAN) przyjęły raport, w którym przewidują od 2015 r. obowiązkowy montaż w autach systemu automatycznego powiadomienia o wypadku eCall. Komisja Europejska zdecyduje, czy będzie to obowiązek wszystkich kierowców. KE spodziewa się, że eCall przyczyni się do zmniejszenia o 10–15 proc. liczby poszkodowanych w wypadkach.

Od maja 2013 r. produkowane we Francji yarisy trafią do klientów w Ameryce Północnej. Toyota planuje eksport 25 tys. aut rocznie. Będą one miały 1,5-litrowe silniki benzynowe, inne od europejskich skrzynie biegów i tylne zderzaki.

Co czwarty polski kierowca jeździ autem z uszkodzoną przednią szybą – wynika z badań SMG/KRC przeprowadzonych na zlecenie sieci serwisowej szyb NordGlass. 13 proc. respondentów nie zwraca uwagi na stan szyby, chociaż 94 proc. ankietowanych przyznaje, że jej kondycja ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze. Jazda z uszkodzoną szybą karana mandatem 250 zł, a nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

W konkursie ekonomicznej jazdy Jacek Siwicki udowodnił, że na 60-kilometrowej trasie Mercedes Vito 116 CDI może spalić zaledwie 3,3 l na 100 km. Średnia spalania samochodów kierowanych przez 32 zawodników wyniosła 4 l/100 km, a średnia prędkość ponad 40 km/godz.

Mazda w 2014 r. rozpocznie w USA sprzedaż modeli z dieslem. Podobnie jak Audi i Peugeot do prezentacji silnika użyje wyścigów samochodowych. Od sezonu 2013 wysokoprężny SkyActiv o pojemności 2,2 l będzie oferowany zespołom startującym w nowej klasie GX wyścigów Grand-Am oraz 24 h Le Mans. Blok silnika pozostanie bez zmian, jednostka dostanie dwie turbosprężarki i będzie miała 400 KM.

—opracował Robert Przybylski

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej