Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z szefem BOR?

Piotr Zaremba

Prokuratura uznała, że nie ma winnych zaniedbań przy okazji organizacji lotu do Smoleńska. W każdym razie na tyle winnych, aby im stawiać karne zarzuty.

I to już budzi zasadnicze wątpliwości, czy to nie triumf urzędniczej nieodpowiedzialności.

Ale też prokuratura poddała druzgocącej ocenie smoleński dorobek szefa BOR generała Mariana Janickiego.

I natychmiast zagrzmieli politycy. Że prokuratorzy nie mają prawa do podobnych opinii. Mówiąc językiem kolokwialnym: niech piszą akt oskarżenia albo spadają.

Można przypomnieć, że prokuratura ma zadania związane z pilnowaniem praworządności, które nie prowadzą do procesów. Ale warto odwrócić to rozumowanie. Do tego, aby stwierdzić, że ktoś nie dopełnił urzędowych obowiązków, nie trzeba wieloletnich prokuratorskich dochodzeń. To było zadanie zwierzchników generała Janickiego, kolejnych ministrów spraw wewnętrznych. Szef BOR powinien stracić stanowisko już kilka tygodni po katastrofie. Czy jedyną instytucją, władną orzec, że funkcjonariusz nie dopełnił obowiązków, jest wymiar sprawiedliwości? A przełożeni nie mają zdania? To kuriozalny przykład systemu, w którym nikt nie odpowiada za nic. Systemu maskowanego rzekomym poczuciem praworządności, które prowadzi do bezhołowia.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez