Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Musicie zbudować łupkowy lobbing

Igor Janke

Wywiad z Niki Tzavelą, grecką eurodeputowaną, sprawozdawczynią projektu raportu Parlamentu Europejskiego dotyczącego „przemysłowych i energetycznych aspektów gazu łupkowego w Unii Europejskiej”

Kolejne kraje blokują wydobycie gazu łupkowego. Francja, Bułgaria, Rumunia, Czechy. W czym pani widzi największe zagrożenia dla przyszłości łupków?

Największym zagrożeniem jest ignorancja. Brak informacji. Opinia publiczna musi być dokładnie poinformowana na temat tego, czym jest gaz łupkowy, jak się go wydobywa, w jaki sposób można go używać i jak realne są szanse na jego uzyskanie. W moim raporcie na temat przemysłowych i energetycznych aspektów wydobycia gazu łupkowego wyraźnie mówię o zobowiązaniach firm, które powinny informować o wszystkim społeczności lokalne przed rozpoczęciem wierceń. Podzielenie się pełną wiedzą na temat procedur wydobycia, na temat składników, jakich się używa w tym procesie, jest najlepszym sposobem na walkę ze sceptycyzmem ekologów. Pierwszym zagrożeniem jest więc ignorancja, z którą możemy walczyć za pomocą kampanii informacyjnych. Drugim zagrożeniem są kwestie ekonomiczne. To zagrożenie ze strony dużych dostawców gazu, jak Katar, Rosja czy Nigeria, których interesom zagraża gaz łupkowy. Trzeba jednak pamiętać o tym (i to powtarzać), że jeśli gaz łupkowy będzie wydobywany w Europie, to skorzysta na tym cały świat. Będzie to miało wielki wpływ na całą światową energetykę. Obniży koszty energii, po prostu spadną ceny.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej