Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

W sosie słodko-kwaśnym

Robert Mazurek

Może trochę atlantyckiej bryzy w te upały? Spoko, żartowałem. Ani mnie poetyckie wzmożenie nie dopadło, ani wina, o których mowa, z Atlantykiem niewiele mają wspólnego. Choć na upały w sam raz.

To, co w Portugalii kochamy najbardziej, to jej portugalskość. Może się Cristiano Ronaldo depilować i żelować, może reklamować międzynarodowe marki i wyzierać z każdego kolorowego magazynu, słowem, może być światowy do bólu. Ważne, że jeśli gra, to nie sposób oczu oderwać. Z portugalskimi winami podobnie – mogą sobie podbijać świat (wiem, że „światowy" i „świat" to powtórzenie, ale co, miałem „glob" napisać?), a nawet, nie daj Boże, Chiny, mogą być doceniane i znane w całej Europie, ale gdy zostajemy sam na sam z kieliszkiem, mamy w nim tę czystą, cudną Portugalię.

I przychodzi czas weryfikacji, która bardzo często wypada znakomicie. I nie ma znaczenia, czy tym razem uraczą się państwo nieco słodszym, owocowym verdelho, czy też bardziej kwaskowym, cytrynowym, typowo portugalskim arinto. Do wyboru, do koloru. Z tym ostatnim przesadziłem, bo mówimy oczywiście o winach białych. Czyli takich bardziej żółtawych.

Sami krajowcy na białe sprzed trzech lat jeszcze do niedawna patrzyli podejrzliwie, ale się przekonali, że nie tracą świeżości i lekkości. W Quinta da Alorna, w niedużym Almeirim jakieś 100 km na północ od Lizbony, robią je od, bagatela, niemal 300 lat. Nie wiem jak kiedyś, ale teraz super. A że kosztuje to niewiele (trzydzieści kilka złotych naprawdę dobrze wydanych pieniędzy), to polecam. I nie ma się co ociągać, bo zaraz będzie deszcz i sześć stopni. Jak zwykle, kiedy wyjeżdżam na wakacje.

r.mazurek@uwazamrze.pl

Quinta da Alorna Verdelho 2009

Quinta da Alorna Arinto 2009

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej