Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Wrak, czyli ślady utracone bezpowrotnie

Marek Pyza

Jest szansa na to, że wrak Tu-154M nie spędzi w Rosji trzeciej zimy. Czy i tę klęskę rząd zechce przekuć na sukces? I czy uda się nareszcie zbadać szczątki samolotu?

Pojechali. „Grupa rekonesansowa" w liczbie 13 osób rozmawia w Rosji o sprowadzeniu wraku Tu-154M do Polski. Prawie 28 miesięcy za późno prokurator, dwóch biegłych oraz 10 wojskowych specjalistów od logistyki i transportu mają ustalić techniczne szczegóły odzyskania szczątków samolotu.

Czy będzie to wizyta wiążąca i ostateczna, czy też pojawią się „nowe okoliczności" i konieczne będą kolejne wyjazdy? Zwroty akcji w smoleńskiej fabule są wszak przykrą normą.

Przewozić koleją, na kołach czy w wersji mieszanej? Istniejące fragmenty czy po następnych defragmentacjach? To dylematy, które właśnie są rozważane. Wydaje się nieprawdopodobne, by śledczy zdecydowali o cięciu wraku przed transportem. Zrodziłoby to uzasadnione podejrzenia o niszczenie materiału dowodowego. A to, co zostało z tupolewa, wciąż przecież nim jest, choć już dużo mniej wartościowym niż przed dwoma laty.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE