Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Azyl, który stał się pułapką

Piotr Semka

„Berlin Transit” opowiadała o fenomenie ucieczki do stolicy Niemiec dziesiątek tysięcy Żydów ze wschodniej Europy w latach I wojny światowej, rewolucji w Rosji i wojen początku lat 20.

Przybywali do Berlina, uciekając przed pogromami w Rosji, a potem przed ruchomymi frontami I wojny światowej. Uciekali przed rewolucją, konfliktami między narodami rysującymi na nowo mapę Europy Środkowej i po prostu przed nędzą. W stolicy Niemiec czuli się bezpieczniej niż w dziesiątkach sztetli przechodzących z rąk do rąk.

Popularność Berlina jako miejsca azylu wynikała z fascynacji kulturą niemiecką wśród Żydów wschodnich, głównie z Rosji. Dziś brzmi to zaskakująco, ale kajzerowskie Niemcy były dla tzw. Ostjuden symbolem cywilizacji, tolerancji i życzliwości dla wyznawców judaizmu. Rzesza była przykładem państwa, które dało Żydom uprawnienia. Zupełna odwrotność Rosji carów, w której tolerowano pogromy i wspierano antysemityzm. Tę fascynację Niemcami z tamtych lat uwiecznił Józef Mackiewicz w dialogu Żyda Dawida Frejberga z bałtyckim Niemcem baronem Grottgusem.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość