Najnowsza interwencja Uważam Rze

Temat numeru

Uroczystosci odpustowe w 131. rocznice objawien maryjnych, Gietrzwald

Idąc śladami Maryi

Ewa K. Czaczkowska

Nie mamy monopolu na maryjność. Maryjna jest polska religijność, ale maryjny jest też katolicki świat

Znany fotograf Madonn Janusz Rosikoń odwiedził około 550 sanktuariów maryjnych w Polsce i na świecie. Ale zawsze najchętniej wraca na Jasną Górę. Dlaczego?

– W tym miejscu, w 1969 r., zaczęła się moja przygoda fotograficzna i mój powrót do Kościoła – wyznaje.

Inny artysta, słynny kompozytor Wojciech Kilar, pod koniec lipca w kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej świętował 80. urodziny. Wraca tu często, bo na Jasnej Górze, co podkreśla w wywiadach, czuje się jak w domu.

Podobnie czują się i powracają tu miliony Polaków, którzy pokolenie za pokoleniem przychodzą na Jasną Górę w wielkiej, narodowej pielgrzymce, trwającej nieprzerwanie od ponad 600 lat.

Statystyki nie kłamią

W ostatnich latach Jasną Górę odwiedza rocznie ponad 4 mln osób, w tym 400 tys. gości ze świata i 250 tys. pieszych pielgrzymów. Początek sierpnia, przed uroczystością Wniebowzięcia NMP 15. dnia tego miesiąca, to właśnie najpopularniejszy czas wędrowania do Częstochowy. Na Jasną Górę wiedzie 55 pieszych szlaków, które przecinają Polskę wzdłuż i wszerz. Liczą od kilkunastu do kilkuset kilometrów – najdłuższa trasa z Helu ma niemal 640 km, a pątnicy idą prawie trzy tygodnie.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej