Cesarskie lato
Bitwy, przemarsze, intrygi, legendy – w polskich wsiach i miasteczkach epoka napoleońska w pełnej krasie. Tym razem staje się istotnym elementem turystyki kulturowej
25 sierpnia Napoleon raz jeszcze znajdzie się w opałach. Zostanie porwany przez brytyjski wywiad. Dramatyczne wydarzenia rozegrają się w Gostyniu, w pobliżu Świętej Góry. To część inscenizacji, którą przygotowuje miejscowe starostwo. – Będzie się ona składała z trzech odsłon. W pierwszej pokażemy bitwę z udziałem wojsk francuskich i wjazd Napoleona, w kolejnej intrygę związaną z uprowadzeniem cesarza, w ostatniej pochód na Moskwę – tłumaczy Andrzej Kuźmiński, reżyser spektaklu. – W przedstawieniu weźmie udział blisko stu aktorów – członków grup rekonstrukcji historycznej oraz miejscowa młodzież – dodaje.
Miejsce i temat inscenizacji nie są przypadkowe. Na początku XIX w. w klasztorze Filipinów na Świętej Górze mieszkał ksiądz Stefan Błażewski. Brytyjczycy ponoć chcieli wykorzystać fakt, że był łudząco podobny do Napoleona. Zamierzali go podstawić w miejsce uprowadzonego cesarza. Plan jednak nie wypalił, bo ksiądz w ostatniej chwili przeszedł na stronę Francuzów. Tajną operację opisał Waldemar Łysiak w ,,Szachiście". Książka szybko stała się bestsellerem. Teraz Gostyń sięga po tamtą historię, by przyciągnąć turystów.