Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Stromo znaczy pięknie

Krzysztof Rawa

To jest sport ekstremalny. Wygrasz ze sobą, wygrasz z górą. O rywalach myśli się na końcu

Ma taką metodę, że po prostu biegnie z kimś, często nawet w zawodach, i pokazuje, co i jak zrobić w każdej z napotkanych sytuacji. Starożytni mówili: verba docent, exempla trahunt – słowa uczą, przykłady pociągają. Wersja pani Izabeli jest podobna: słowa uczą i przykłady uczą.

W gospodarstwie agroturystycznym mistrzyni ta metoda ma szczególne wzięcie. Gospodyni chętnie biega z gośćmi i opowiada po drodze, co i jak zrobić, by pokochać bieganie górskie. Mówi wtedy rzeczy takie, które każdy kandydat na biegacza górskiego pewnie przeczuwa, ale warto go upewnić: że wbieganie na szczyty to może być wspaniały sposób na życie, że to nieustanny kontakt z naturą, cudownie daleki od szumu i duchoty asfaltowych ulic.

Że każdy bieg nawet tą samą trasą codziennie może wyglądać inaczej, zależnie od pory dnia i pory roku, że to nie jest walka z przeciwnikami na trasie, tylko ogląd własnej siły i słabości, ładowanie akumulatorów oraz pasja dająca energię życiową na lata. Że nawet samotny ciężki trening też może być ważnym przeżyciem, bo stromo znaczy pięknie, jeśli ktoś umie zobaczyć urok szczytów i otaczającej przyrody.

Jeszcze Mont Blanc

Są też rady tylko dla pań, że to podtrzymanie sił witalnych, urody ducha i ciała – wzmocnienie, jakiego nie dadzą żadne ćwiczenia w dusznej sali. Że macierzyństwo z bieganiem się nie kłóci, wręcz przeciwnie, sama pani gospodyni jest najlepszym przykładem.

Izabela Zatorska dość długo zastanawiała się tylko nad odpowiedzią na pytanie, o jakim biegowym wyzwaniu jeszcze marzy.

W końcu przyznała: – Zwiedziłam prawie cały świat, ale coś pozostało. Chciałabym w przyszłym roku wbiec na Mont Blanc. Droga piesza jest wytyczona, to i mnie powinno się udać.

Nie lubi określenia „weteranka", bo wciąż jest w stanie wygrywać z młodszymi, bez żadnych ulg dla wieku. Jeśli czasem przegrywa, to nie jest to powód do żadnej frustracji. – Porażką jest raczej to, gdy 25-letnia dziewczyna przegrywa ze mną – mówi. I ma rację. Bieganie górskie ma dobrą legendę.

1 2 3
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej